Ale już w marcu 1990 roku z inicjatywy związkowców NSZZ Solidarność Policjantów OP, przeprowadzono sondaż wśród kursantów jednostki, okazało się, że 5/6 funkcjonariuszy w służbie życzy sobie obecności Kapelana w jednostce. Stąd myśl o powstaniu Kaplicy i obecności Kapelana na terenie koszar OP. Swój wkład w jej powstaniu miała osoba ks. Prałata Henryka Jankowskiego, który przyszedł z konkretną pomocą i wyposażył kaplicę w potrzebne sprzęty.
Natomiast 20 maja 1990 roku, ks. Bp Tadeusz Gocłowski, dokonał poświęcenia Kaplicy Policyjnej, pw. Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski. Była to pierwsza Kaplica policyjna na terenie koszar policyjnych w III Rzeczpospolitej.
W czerwcu 1990 roku do pracy w duszpasterstwie policji - jako kapelan kaplicy – zostaje skierowany Ks. Bogusław Głodowski. A z dniem 1 sierpnia 1990 roku ks. Biskup Ordynariusz erygował parafię na terenie osiedla i dzielnicy Złota Karczma, ustanawiając probostwo, wyłączając ją z terenu parafii Matemblewskiej.
Dzisiaj to już 17 lat działalności duszpasterstwa posługującego policjantom i ich rodzinom./ ok. 6 tys. policjantów w województwie pomorskim/ Kaplica i kapelan nadal spełnia swoje ciche zadanie duchowego wsparcia dla policjantów w ich ciężkiej i niebezpiecznej służbie. Poprzez działalność kaplicy i kapelana, zwiększyła się integracja środowiska policyjnego na naszym osiedlu /których jest większość/ i wpłynęło na poprawę sfery duchowej funkcjonariuszy i ich rodzin. Parafia ma dzisiaj już swój kościół, gdzie skupia się życie religijne całej parafii
/Dnia 24 listopada 1989 roku w Oddziale Prewencji Milicji Obywatelskiej w Gdańsku-Złotej Karczmie z inicjatywy starszego sierżanta Mieczysława Rogowskiego ukonstytuowała się grupa inicjatywna w sprawie utworzenia związku zawodowego w jednostce, w skład, której weszli jeszcze: sierżant sztab. Eugeniusz Guppert, kapitan Bogusław Martyniak i kapitan Roman Rybka. Grupa przekształciła się w tymczasowy komitet założycielski związku, którego przewodniczącym został st. sierżant Mieczysław Rogowski, a wiceprzewodniczącym kapitan Roman Rybka.
Niezależne, samorządne związki zawodowe funkcjonariuszy w tym czasie tworzyły się w różnych jednostkach MO tak na terenie Trójmiasta, jak i w całym Kraju Jednym z tych, którzy pośpieszyli z konkretnym działaniem na rzecz odzyskania wiarygodności i zaufania społecznego przez funkcjonariuszy ówczesnej MO był Ks. Prałat Henryk Jankowski. Z jego inicjatywy i przy organizacyjnej pomocy w dniu 16 grudnia 1989 roku w Kościele św. Brygidy odbyła się Msza św. Pojednania, w której uczestniczyły liczne poczty sztandarowe związków, przedstawiciele tworzących się w MO związków zawodowych i licznie zgromadzone społeczeństwo.
Z inicjatywy komitetu założycielskiego NSZZ w Oddziale Prewencji odbyło się na terenie jednostki spotkanie załogi z zaproszonymi posłami, na które przybyli poseł Krzysztof Dowgiałło i dyrektor biura poselsko-senatorskiego Jacek Starościak oraz obecny był prezydent Miasta Gdańska. Spotkanie dało możliwość poznania charakteru jednostki, warunków socjalno-bytowych, rzekomych przywilejów, a także przybliżyło posłowi sytuacje w milicji roku 1989.
Funkcjonariusze jednostki z inicjatywy komitetu zakładowego NSZZ wzięli udział w dniach 14 i 15 kwietnia 1990 roku w liturgii Wielkopostnej, pełniąc w kościele św. Brygidy straż honorową przy Grobie Pańskim.
6 kwietnia 1990 roku Sejm III Rzeczypospolitej na miejsce milicji – powołał POLICJĘ, nawiązując do jej przedwojennej poprzedniczki.
29 kwietnia 1990 roku dokonano pierwszego w Kraju poświęcenia sztandaru Niezależnych, Samorządnych Związków Zawodowych Policji woj. Gdańskiego.
Uroczystości odbyły się na placu przy Kościele św. Brygidy, poświęcenia dokonał Ks. Biskup Tadeusz Gocłowski. Sztandar wręczył Dowódca Marynarki Wojennej Kontradmirał Romuald Waga.
5 maja 1990 roku jednostkę na Złotej Karczmie odwiedził Ks. Prałat Henryk Jankowski, został zaproszony również na tradycyjna grochówkę, którą spożywali razem kursanci i kadra kierownicza.
8 maja 1990 roku jednostkę odwiedził Ks. Biskup Tadeusz Gocłowski, wraz z Ks. Prałatem Henrykiem Jankowskim. Dostojny gość zwiedził przyszłe pomieszczenia koszarowe jednostki – obecnie ul. Słowackiego 161.
27 maja 1990 roku jednostkę OP KWP na Złotej Karczmie odwiedził Przewodniczący Krajowej Wspólnoty Policjantów Chrześcijańskich Francji, brygadier policji, diakon Andre Mahe.
Jeszcze w miesiącu marcu 1990 roku na terenie jednostki przeprowadzono sondaż wśród kursantów jednostki, a to z inicjatywy związku, i jak się okazało prawie 5/6 funkcjonariuszy w służbie kandydackiej, życzy sobie w jednostce Kaplicy i obecności Kapelana. W tej sytuacji związek podjął starania w kierownictwie służbowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, o uzyskanie pomieszczeń w budynku Koszar Jednostki przy ul. Słowackiego 161. Remont i adaptację pomieszczeń na Kaplicę wykonali w czynie społecznym pracownicy Stoczni Gdańskiej i funkcjonariusze jednostki OP. Ks. Prałat H. Jankowski własnym sumptem wyposażył Kaplicę, ufundował obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, naczynia i szaty liturgiczne, ołtarz, tabernakulum.
Dnia 20 maja 1990 roku dokonano poświęcenia pierwszej w III Rzeczypospolitej, Kaplicy Policyjnej pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski, na terenie OP KWP w Gdańsku-Złotej Karczmie. Aktu poświęcenia dokonał Ks. Biskup Tadeusz Gocłowski.
Wśród gości byli: Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku pułkownik Stefan Bachowski, przedstawiciele zarządu regionu NSZZ solidarność policjantów oraz NSZZ solidarność Stoczni Gdańskiej. W czerwcu 1990 roku decyzją Biskupa Gdańskiego do pracy w duszpasterstwie posługującym policjantom, jako kapelan kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na teren jednostki OP KWP skierowany został Ks. Bogusław Głodowski.
Mieszkańcy Złotej Karczmy należeli początkowo do parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Brętowie, a od 1989 roku do wspólnoty parafialnej Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie. Już wówczas jej ówczesny duszpasterz Ks. Kanonik Kazimierz Krucz, w trosce o wiernych z tej części parafii, zamierzał wybudować w Złotej Karczmie kaplicę. Taka możliwość zrodziła się w wyniku przemian gospodarczo-politycznych w Polsce na przełomie lat 1989/1990, kiedy to w koszarach powstała kaplica oraz jednocześnie trwały prace przy budowie kościoła parafialnego, którego projektantem jest inż. arch. Szczepan Bum, a 22 listopada 1992 roku Ks. Biskup Zygmunt Pawłowicz dokonał poświęcenia placu pod budowę kompleksu kościelnego, ziemia była darem Marianny Wasilk, Jadwigi Wasilk i Józefy Zieńkowicz.
1 sierpnia 1990 roku dekretem Ks. Biskupa Tadeusza Gocłowskiego, na terenie Złotej Karczmy również i jednostki została erygowana parafia, której patronem został św. Rafał Kalinowski, a proboszczem Ks. Bogusław Głodowski.