Od ponad trzystu lat na Kalwarii Wejherowskiej podczas odpustów kultywowany jest unikalny, kaszubski zwyczaj, nieznany w innych regionach Polski – pokłon feretronów. Pielgrzymi przybywający do Wejherowa, przynoszą ze sobą oprócz chorągwi i sztandarów – feretrony, które podczas powitań i pożegnań kłaniają się. Z inicjatywy Starosty Wejherowskiego rozpoczęły się starania, by tę tradycję wpisać na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
W związku z powyższym, Starosta Wejherowski zwraca się z prośbą o kontakt do wszystkich osób, które po dziś dzień kultywują ten kaszubski zwyczaj i wyrażą zgodę, aby w ich imieniu złożyć taki wniosek. Obraźnicy i obraźniczki, którzy noszą obecnie i nosili w przeszłości feretrony oraz członkowie orkiestr pielgrzymkowych proszeni są o kontakt osobisty ze Starostwem Powiatowym w Wejherowie tel. 58 572 95 77, e-mail: kultura@powiatwejherowski.pl w celu skompletowania potrzebnej dokumentacji.
Wpisanie na listę „Pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską wraz z pokłonem feretronów” pozwoli nam wspólnie zachować to kulturowe dziedzictwo i uhonorować zaangażowanie osób, które każdego roku wyruszają do Duchowej Stolicy Kaszub.
Starosta wejherowski Gabriela Lisius o inicjatywie opowiada na łamach Gościa Niedzielnego.