Śp. Ksiądz Kanonik Tadeusz Losiak

Śp. Ksiądz Kanonik Tadeusz Losiak urodził się 8 września 1957 roku w Kościerzynie, w praktykującej swoją wiarę rodzinie Wacława i Gertrudy z d. Szuta. Został ochrzczony w parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie. Po uzyskaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Wybickiego w Kościerzynie, w roku 1976 podjął pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Dziemianach. W tym czasie rozpoczął też studia zaoczne na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Formację do kapłaństwa rozpoczął w roku 1981 w Gdańskim Seminarium Duchownym.

Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1987 roku z rąk Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po święceniach pracował jako wikariusz w Parafii pw. św. Kazimierza w Gdańsku-Zaspie (1987-1993), w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie (1993-2000) i w Parafii pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdyni-Chwarznie (2000-2002).W latach 2002-2013 pełnił urząd proboszcza Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Trutnowych, a od 1 lutego 2013 roku objął probostwo w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie.

W trakcie posługi kapłańskiej pełnił też różne funkcje i urzędy na płaszczyźnie dekanalnej i diecezjalnej. Był wicedziekanem a potem dziekanem Dekanatu Żuławy Stebelwskie, członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Gdańskiej. Za gorliwą pracę duszpasterską otrzymał w 2012 roku godność Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej Staroszkockiej.

Ksiądz Kanonik Tadeusz Losiak zmarł po ciężkiej chorobie 29 kwietnia 2018 roku, w 61 roku życia i 31 roku kapłaństwa. Ostatnie miesiące były dla niego czasem ciężkiego cierpienia. W pamięci wiernych pozostaje gorliwym kapłanem i zatroskanym o dobro parafii duszpasterzem.

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego odbędą się w piątek, 4 maja br. o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie. Pochówek nastąpi na cmentarzu parafialnym w Kościerzynie o godz. 14.30.