św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE W GDAŃSKU OLIWIE
Muzeum wnętrz historycznych z ekspozycją sztuki sakralnej.

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51 (Kuria Gdańska)

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SIEDZIBA
Muzeum mieści się we wnętrzu dawnego klasztoru cystersów (1186 –1831), od 1957 roku użytkowanego przez Gdańskie Seminarium Duchowne.
W sezonie letnim udostępniona jest najcenniejsza zabytkowa część klasztoru, pochodząca z końca XIII, z XIV i XV w., niegdyś objęta całkowitą klauzurą.

Muzeum otwarte dla zwiedzających tylko w okresie wakacyjnym: od 1 lipca do 31 sierpnia, pon.-piąt. 10.00 – 15.00, sob. 10.00 - 13.00. Wejście do muzeum po złożeniu dowolnej ofiary na konserwacje dzieł sztuki.

W roku 2020 Muzeum, ze względu na pandemię jest zamknięte. Zapraszamy do zwiedzania wnętrz pocysterskiego klasztoru w roku 2021 ( w miesiącach: lipiec i sierpień) 

Wejście do muzeum: przez Katedrę.

Ekspozycja stała:
Wystawa sztuki sakralnej
Refektarz pocysterski
Sala Pokoju Oliwskiego
Wystawa malarstwa tablicowegoDZIEJE I CHARAKTERYSTYKA MUZEUM


Uroczystego otwarcia muzeum dokonał biskup Krakowa - ksiądz kardynał Karol Wojtyła i biskup Diecezji Gdańskiej – Lech Kaczmarek, w obecności dostojnych gości, dnia 16 listopada 1975 r., w pięćdziesięciolecie Diecezji Gdańskiej. Muzeum prezentowało zbiory sztuki sakralnej: malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego w dawnym refektarzu i Sali Pokoju Oliwskiego.

Po przeprowadzeniu w latach 1993-99 prac konserwatorskich w zabytkowych wnętrzach klasztornych, muzeum zmieniło swój dotychczasowy profil, kładąc nacisk na ich rewaloryzację, a więc przywrócenie pierwotnych walorów funkcjonalnych i artystycznych. Pomieszczenia takie jak: Kapitularz (w kształcie niezmienionym, obecnie zakrystia archikatedralna) Refektarz i Sala Pokoju Oliwskiego usytuowane w sąsiedztwie krużganków otaczających dostępny wirydarz, tworzą cenny kompleks architektury sakralnej o wysokich walorach poznawczych. Ta sama idea przyświeca nowej ekspozycji zbiorów sztuki sakralnej, głównie rzeźby i malarstwa. obecnie przeniesionej do wnętrza dawnego lawatorium.

W maju 2010 roku, w 350 rocznicę zawarcia rozejmu pokojowego pomiędzy Polską i Szwecją, otwarto nową ekspozycję w historycznej Sali Pokoju Oliwskiego.
Wystawa, zwana też Skarbcem, z jednej strony przywołuje pamięć cystersów oliwskich, z drugiej obrazuje historię najnowszą tego miejsca, prezentując pamiątki po dawnych biskupach oraz dary przekazane przez obecnie urzędujących biskupów archidiecezji gdańskiej.

W lipcu 2011 r. ukazało się trzecie wydanie przewodnika, autorstwa p. Aliny Szpakiewicz, Dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego, zat. „Klasztor Pocysterski w Oliwie”. Przewodnik, oprawiony w nową szatę graficzną, poszerzony o komentarz do aktualnej ekspozycji sztuki w dawnym lawatorium i w historycznej Sali Pokoju, zawiera również biogramy biskupów diecezji gdańskiej.

 

 

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00