św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Na początku marca ukazał się jedenasty numer czasopisma „Galilea. Tajemnice Pisma Świętego”. Bieżące wydanie opowiada o Szymonie Piotrze. To za nim podążamy drogą dojrzewania do wyznania wiary, by dotrzeć ostatecznie nad brzeg Jeziora Galilejskiego, gdzie Zmartwychwstały Jezus przekaże mu posługę pasterską. Później udajemy się do Rzymu, gdzie Szymon Piotr oddał życie za swojego Pana i pokazujemy, jak po jego śmierci będzie się formował urząd biskupa Rzymu. 
Do bieżącego wydania dołączyliśmy płytę z nagraniem rekolekcji o świętym Piotrze zatytułowanych: „Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham”.
 
Z powodu kwarantanny jesteśmy zmuszeni przełożyć dystrybucję naszego czasopisma. Póki co zapraszam na stronę  www.szkolabiblijna.gda.pl, gdzie publikujemy nagrania zajęć z Pisma Świętego oraz inne ciekawe materiały.

Św. Jan Paweł II zachęcał nas do „wypłynięcia na głębię”. Także Papież Franciszek podkreśla, jak ważne jest „spotkanie między wiarą, rozumem i nauką” (Evangelii gaudium, 132). Jednym z niezbędnych elementów pogłębienia wiary i przygotowania do aktywnego uczestnictwa w misji ewangelizacyjnej Kościoła jest formacja intelektualna.
Dlatego Kolegium Teologiczne w Gdyni zaprasza na studia na następujących kierunkach:


STUDIA MAGISTERSKIE
Teologia

STUDIA PODYPLOMOWE
Teologia
Etyka

STUDIA PODYPLOMOWE (LICENCJACKIE)
Teologia praktyczna

INSTYTUT KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
Studium teologii dla wszystkich, których „wiara poszukuje zrozumienia”


Zachęcamy do podjęcia studiów w Kolegium Teologicznym osoby, które pragną pogłębić swoją znajomość teologii i etyki chrześcijańskiej, a zwłaszcza katechetów, nauczycieli, instruktorów poradnictwa rodzinnego, animatorów i liderów ruchów katolickich. Studia magisterskie i podyplomowe umożliwiają zdobycie kwalifikacji do nauczania w szkołach.
Bliższe informacje na stronie internetowej http://www.gakt.info oraz pod numerem telefonu 58/ 661 22 30 lub 505150532.

 

Lectio Divina Świętego Józefa

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w inicjatywie „Lectio Divina Świętego Józefa” przygotowanej przez Szkołę Biblijną Archidiecezji Gdańskiej. Naszym zamysłem jest, aby zachęcić wiernych do codziennej lektury i rozważania Słowa Bożego oraz dzielenia się nim we wspólnocie pod przewodnictwem kapłanów w parafiach.

 

Skąd pomysł?

Pomysł ten narodził się w odpowiedzi na coraz bardziej żywą wśród świeckich potrzebę głębszego poznawania Pisma Świętego. Osoby, które nie mają wiedzy teologicznej ani doświadczenia w rozważaniu Słowa Bożego, nie zawsze potrafią czytać Biblię tak, by to nie była tylko lektura i potrzebują pomocy, by móc naprawdę zacząć żyć Słowem Bożym.

 

Co to jest Lectio Divina?

Lectio Divina to prosta i wyrazista metoda na systematyczne zgłębianie Słowa Bożego, prowadząca od uważnej lektury poszczególnych fragmentów Biblii przez osobistą medytację i modlitwę po praktyczne wdrażanie w życie słów, które kieruje do nas sam Bóg, oraz dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi.

 

Dla kogo?

Aby móc ten pomysł zrealizować w parafii, potrzebne jest zaangażowanie kapłana, który zbierze grupę osób chętnych do codziennego medytowania według schematu Lectio Divina fragmentów Ewangelii przewidzianych na dany dzień w kalendarzu liturgicznym.

 

W jaki sposób?

Raz w tygodniu kapłan spotka się z grupą na wspólnej modlitwie i dzieleniu się Słowem Bożym. Na tym spotkaniu będziemy rozważać fragment Ewangelii z nadchodzącej niedzieli (przekażemy drogą mailową przygotowane materiały do prowadzenia spotkań).

Oprócz tego będziemy przekazywać rozważania do poszczególnych czytań na kolejne tygodnie wraz z tekstami z Pisma Św., które kapłan rozda w swojej grupie na cały tydzień. Na podstawie tych rozważań członkowie grupy będą samodzielnie zgłębiać poszczególne teksty, poświęcając na to około pół godziny dziennie.

 

Szczegóły, kontakt i zapisy:

Dodatkowe informacje na stronie www.szkolabiblijna.gda.pl lub osobiście u ks. Piotra Przyborka.

Zapisy poprzez maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Proszę podać imię, nazwisko i adres mailowy, na który będziemy przesyłać gotowe materiały. Startujemy od października!

 

Uwaga!

Zachęcamy do zgłaszania się również świeckich, którzy chcieliby indywidualnie rozpocząć czytanie Pisma Świętego metodą Lectio  Divina. Proszę napisać, na maila będziemy wysyłać wszelkie materiały.

 

 

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00