św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

                                 Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych

Informujemy, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Archidiecezja Gdańska z siedzibą: ul. Edmunda Nowickiego 1, 80-330 Gdańsk, tel. 585520051 adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (zwany dalej: Archidiecezja).

2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych odbywać się będzie w celu realizacji zawartej przez Panią/Pana z Archidiecezją umowy/zlecenia/zamówienia w związku z usługami świadczonymi przez Archidiecezje.

3. Podstawą prawną przetwarzania jest:

a) obowiązek prawny,

b) umowa/zlecenie/zamówienie,

c) Pani/Pana zgoda.

4. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres trwania zawartej przez Panią/Pana z Archidiecezją umowy/zlecenia/zamówienia, w związku z którą Pani/Pana dane są przetwarzane, a po tym okresie do dnia upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu zawartej przez Panią/Pana z Archidiecezją umowy/zlecenia/zamówienia. Natomiast Pani/Pana dane osobowe utrwalone w dokumentacji księgowej będą przechowywane przez okres wskazany w powszechnie obowiązujących przepisach prawa, w tym przepisach podatkowych.

5. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto posiada Pan/Pani także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność
z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

6. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pan/Pani, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana narusza przepisy RODO.

7. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do wykonania praw i obowiązków wynikających z umowy/zlecenia/zamówienia, a ich niepodanie będzie skutkowało brakiem możliwość świadczenia na Pani/Pana rzecz usług związanych z działalnością Archidiecezji.

8. Archidiecezja jest uprawnione do przekazania Pani/Pana danych osobowych podmiotom trzecim (zwanym dalej: Podwykonawcami Archidiecezji) w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Panią/Pana z Archidiecezją umowy/zlecenia/zamówienia w związku z usługami świadczonymi przez Archidiecezję.
W związku z tym Pani/Pana dane osobowe mogą być przekazane Podwykonawcom Archidiecezji na podstawie umowy o powierzeniu przetwarzania danych osobowych zawartej między Archidiecezją a Podwykonawcami Archidiecezji. Ponadto Archidiecezja jest zobowiązana do przekazywania Pani/Pana danych osobowych na podstawie bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, w tym na żądanie sądów, organów i instytucji.

9. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą podlegały profilowaniu.

 

 

Pragniemy poinformować, iż w związku z licznymi świadectwami otrzymanych łask w Nadzwyczajnym Roku Świętym Miłosierdzia za pośrednictwem Misjonarzy, Papież Franciszek zadecydował, że ta wyjątkowa posługa, wyraz Miłosierdzia Bożego oraz troski Kościoła, będzie kontynuowana usque aliter provideatur, «jako konkretny znak, że łaska Jubileuszu nadał w różnych częściach świata jest żywa i skuteczna» (Misericordia et Misera, 9).

Z tego też powodu, Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji, przyjmując wolę do kontynuowania tej szczególnej posługi, przesłała trzem kapłanom zakonnym pracującym na terenie naszej archidiecezji dekrety, w których Ojciec Święty potwierdza ich jako Misjonarzy Miłosierdzia. Są nimi:

Br. Zdzisław Duma OFMCap.

Gwardian i Rektor kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku

ul. Wałowa 28, 80-858 Gdańsk

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

O. Tarsycjusz Krasucki OFM

Proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Helu

ul. Wiejska 46, 84-150 Hel;

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ks. Piotr Ziółkowski SDB

Parafia św. Jana Bosko w Gdańsku-Oruni

ul. Gościnna 15, 80-032 Gdańsk-Orunia

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Tak jak to było podczas Jubileuszu, w tym nowym okresie br. Zdzisław, o. Tarsycjusz i ks. Piotr pragną przepowiadać Tajemnicę Miłosierdzia Bożego. Są bowiem wezwani, tak jak każdy spowiednik, o czym przypomina Papież Franciszek, aby być: «otwartymi na wszystkich; świadkami ojcowskiej czułości, mimo powagi grzechu; gorliwymi w pomaganiu w refleksji nad popełnionym złem; jasnymi w przedstawianiu zasad moralnych; gotowymi do towarzyszenia wiernym w procesie pokutnym, cierpliwie dotrzymując im kroku; dalekowzrocznymi w rozeznawaniu każdego poszczególnego przypadku; szczodrymi w udzielaniu Bożego przebaczenia. [...] kapłan w konfesjonale niech będzie wielkoduszny sercem» (Misericordia et Misera, 10).

 Papież Franciszek posyłając Misjonarzy Miłosierdzia, tak modlił się za nich w Bazylice św. Piotra:

Błogosławimy i wysławiamy cię Boże,
ponieważ w tajemniczym zamyśle twojego miłosierdzia
posłałeś na świat twojego Syna, 
by wyzwolił ludzi z niewoli grzechu
przez przelanie swojej krwi
i napełnił ich darami Ducha Świętego.

Spojrzyj, Panie na te swoje sługi,
których posyłamy jako zwiastunów miłosierdzia,
zbawienia i pokoju.
Prowadź ich kroki twoją prawicą
i podtrzymuj ich mocą twojej łaski,
aby nie ustali przygnieceni ciężarem pracy apostolskiej.

Niech w ich słowach rozbrzmiewa głos Chrystusa,
w ich gestach objawia się serce Chrystusa;
aby wszyscy, którzy będą ich słuchać,
zostali pociągnięci do posłuszeństwa Ewangelii.
Napełnij ich serca twoim Duchem Świętym,
aby stając się wszystkim dla wszystkich,
doprowadzili do ciebie, Ojcze, wielką rzeszę synów i córek,
którzy w świętym Kościele będą oddawać ci chwałę bez końca.
Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen

Spotkanie opłatkowe dla rolników Archidiecezji Gdańskiej odbędzie się w uroczystość Objawienia Pańskiego, w piątek dnia 6 stycznia 2017 r., o godz. 16.00 w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Trąbkach Wielkich. Serdecznie zapraszamy.

 

- To jest moja piętnasta pielgrzymka w grupie biało-fioletowej. Jak już raz pójdzie się z fioletami to ciężko później przejść do innej grupy. Fiolety są przewidywalni i uporządkowani i to w nich lubię - mówi Asia Kożuch z grupy muzycznej.

Reprezentacja grupy biało-żółtej Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę pokonała biało-czerwonych 4:0 w towarzyskim 50-minutowym meczu rozegranym 13. dnia pielgrzymki na stadionie w Osjakowie.

Niedziela Palmowa rozpoczyna czas Wielkiego Tygodnia, w którym przeżywamy najważniejsze dni w ciągu roku - Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę Chrystus w szczególny sposób zaprasza nas nie tylko do zbliżenia się do Jego misteriów, ale i życia nimi.

Poniżej zamieszczamy plan dotyczący liturgii Wielkiego Tygodnia, zapraszając serdecznie do udziału w uroczystych liturgiach w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie:

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

godz. 11.30 – Msza Święta z błogosławieństwem palm pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego

WIELKI CZWARTEK

godz. 10.00 – Msza Święta Krzyżma pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego

godz. 18.00 - Msza Święta Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego

WIELKI PIĄTEK

godz. 18.00 – Liturgia na Cześć Męki Pańskiej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Zbigniewa Zielińskiego

WIELKA SOBOTA

godz. 20.00 - Msza Święta Wigilii Paschalnej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych w 1050 rocznicę Chrztu Polski pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego

NIEDZIELA WIELKANOCNA

godz. 6.00 - Msza Święta z procesją rezurekcyjną pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego


W dniach od 7 do 14 lutego br. będziemy przeżywać kolejną, po Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, inicjatywę ekumeniczną, którą będzie Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa. W to ekumeniczne dzieło włączą się także kościoły Archidiecezji Gdańskiej.

Zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą z okazji otwarcia Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa połączoną z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, która zostanie odprawiona w niedzielę, 7 lutego br., o godz. 10.00 w kościele pw. Świętego Mikołaja w Gdyni-Chyloni.

Tydzień Małżeństwa, zainicjowany rok temu przez Gdański oddział Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, ma na celu propagowanie idei trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji małżeńskiej we współczesnym świecie. To społeczna kampania promująca tę szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny, mająca inspirować małżonków do rozwoju osobistego i do podnoszenia swoich kompetencji interpersonalnych (takich jak m.in. efektywna komunikacja, rozwiązywanie konfliktów, etc.) oraz do twórczego spędzania czasu razem w celu budowania i umacniania bliskiej więzi.

Zachęcamy wiernych do szczególnej modlitwy za wszystkich małżonków, którzy związani są sakramentalnym węzłem, aby dobry Bóg napełniał ich serca prawdziwą miłością oraz aby ich miłość była zawsze cierpliwa, łaskawa i wierna.

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00