Archidiecezja Gdańska

Jałmużnik biskupi

Jałmużnik biskupi archidiecezji gdańskiej w imieniu Metropolity Gdańskiego sprawuje bezpośrednią opiekę duszpasterską nad osobami najuboższymi i znajdującymi się w kryzysie bezdomności.

Do zadań jałmużnika należy:

• - jednoczenie i duszpasterskie wspieranie grup diecezjalnych, parafialnych i innych świadczących pomoc osobom skrajnie ubogim i bezdomnym;
  • - ewangelizowanie i otaczanie opieką duszpasterską oraz sakramentalną;
  • - zaspokajanie potrzeb żywieniowych oraz higienicznych podopiecznych;
  • - podstawowa pomoc paramedyczna i pomoc w wykupieniu podstawowych leków i środków opatrunkowych świadczona na rzecz osób bezdomnych i skrajnie ubogich;
  • - pomoc osobom bezdomnym i skrajnie ubogim w załatwianiu różnego rodzaju formalności np. w wyrobieniu dokumentów;
  • - towarzyszenie osobom bezdomnym i ubogim w organizacji wolnego czasu (wyjazdy, pielgrzymki, wydarzenia kulturalne);
  • - pomoc w nawiązaniu kontaktu z instytucjami państwowymi oraz pozarządowymi świadczącymi pomoc osobom bezdomnym;
  • - organizowanie akcji dobroczynnych;
  • - prowadzenie i inicjowanie wolontariatu i filantropii;
  • - organizowanie grup wsparcia i pomocy osobom bezdomnym i ubogim.

Źródła finansowania posługi jałmużnika:

• - bezpośrednie wsparcie przez biskupów;
  • - ofiary składane przy wydawaniu ozdobnych blankietów z tekstem arcybiskupiego błogosławieństwa (np. z okazji jubileuszów małżeństwa, kapłaństwa czy zawarcia sakramentalnego małżeństwa itp.);
  • - wpłaty na archidiecezjalne konto jałmużnika: (Archidiecezja Gdańska | Kuria Metropolitalna Gdańska | 80-330 Gdańsk, ul. Bp-a E. Nowickiego 1 | PEKAO S.A. IV O/Gdańsk: 93 1240 1268 1111 0011 2987 4055)
  • - darowizny dobroczyńców.

Od 15 sierpnia 2023 roku, posługę jałmużnika biskupiego archidiecezji gdańskiej pełni ks. Damian Trzebiatowski posługujący na co dzień w sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie. W terenie można go spotkać podczas akcji „Boskiego prysznica”.

• - we wtorki, w godzinach od 15.00 do 17.00 przy kościele pw. św. Brata Alberta w Gdańsku-Przymorzu (ul. Olsztyńska 2)
  • - w czwartki, w godzinach od 15.00 do 17.00 przy kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku (ul. Kartuska 186)
  • - w niedziele, w godzinach od 11.00 do 14.00 przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie (al. Jana Pawła II 48)

Bezpośredni kontakt: