DEKRET METROPOLITY GDAŃSKIEGO
PO WPROWADZENIU STANU
ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO W POLSCE

Nawiązując do wcześniejszych Komunikatów Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, niniejszym dekretem wprowadzam w życie następujące postanowienia:

1. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, wydaję decyzję, aby w Archidiecezji Gdańskiej podczas każdej Mszy św. (niedzielnej, świątecznej, obrzędowej, w dni powszednie) i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób (łącznie z osobami duchownymi i posługującymi). Na drzwiach wejściowych należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Należy policzyć osoby wchodzące do kościoła i ustanowić osobę/osoby, która/e nie będą wpuszczały wiernych i informowały o obowiązujących zakazach państwowych. Należy wytłumaczyć, że te szczególne środki ostrożności mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, a więc – pomimo ogromnego głodu i pragnienia Eucharystii - są wyrazem miłości bliźniego. Rodzinę zgłaszającą pogrzeb, należy uprzedzić o rozporządzeniu państwowym.

2. Przypominam również o dyspensie wydanej przeze mnie 13 marca br. od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

3. Proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.

4. Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

5. Zalecam też, aby parafie ze swoich świątyń – w miarę możliwości technicznych – transmitowały w mediach społecznościowych niedzielną Mszę św. z homilią duszpasterza i śpiewem suplikacji, jak również codzienną wieczorną modlitwę różańcową sprawowaną przez kapłanów.

6. Zawieszam spotkania formacyjne, kursy (np. przedmałżeńskie), wszelkie formy rekolekcji, pielgrzymki, sakrament bierzmowania i wizytacje, spotkania grup duszpasterskich oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym. Rekolekcjonistów proszę o umieszczenie nauk rekolekcyjnych na stronach parafii, w których mieli je wygłosić.

7. Szczególnie zachęcam do otwarcia kościołów z możliwością indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu i przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Jednocześnie zobowiązuję proboszczów do przestrzegania norm dotyczących liczby zgromadzonych w kościele osób.

8. Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.

9. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie niniejszego dekretu, że uwzględniając powagę sytuacji oraz odpowiedzialność za zdrowie oraz życie naszych braci i sióstr, zgodnie z kan. 273 i 274 § 2, realizacja niniejszych zarządzeń jest bezwarunkowa, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.

Pozostałe ustalenia – zawarte w Komunikatach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej Gdańskiej – nadal obowiązują.

Najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – w zgodnej opinii ekspertów – jest pozostanie w domu i ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, i o to Wiernych Archidiecezji Gdańskiej serdecznie proszę. Przeżywajmy ten Wielki Post w duchu nadziei. Niech takie będą nasze wielkopostne postanowienia podejmowane z miłości i w duchu odpowiedzialności za siebie i innych.

Dekret wchodzi w życie z dniem dzisiejszym i obowiązuje do odwołania.

+ Sławoj Leszek Głódź
Metropolita Gdański

Gdańsk-Oliwa, 14 marca 2020 r.