JUBILEUSZ LORETAŃSKI

DLA PODRÓŻUJĄCYCH SAMOLOTAMI

9 grudnia 2019 – 10 grudnia 2020

Odpust zupełny dla nawiedzających kaplicę lotniskową

Idea Jubileuszu

Papież Franciszek ogłosił Jubileusz Loretański dla wszystkich podróżujących samolotami oraz pielgrzymów, którzy przybędą do sanktuarium Świętego Domu w Loreto, który potrwa od 8 grudnia 2019 r. do 10 grudnia 2020 r. Ogłoszenie Jubileuszu związane jest z obchodzoną w 2020 r. 100. rocznicą ogłoszenia Matki Bożej Loretańskiej patronką podróżujących samolotami.

Pomysł, aby Matka Boża Loretańska została patronką osób podróżujących samolotami zrodził się wśród weteranów I wojny światowej. To oni poprosili papieża, aby wyraził na to zgodę. W tamtych czasach pierwsze samoloty nazywane były «latającymi kościołami», a więc myśl skierowała się w stronę Świętego Domku w Loreto, który zgodnie z tradycją, został przeniesiony z Nazaretu przez Aniołów. Powierzenie więc Matce Bożej Loretańskiej osób latających samolotami wydawało się czymś absolutnie naturalnym (abp Fabio Dal Cin, delegat papieski ds. loretańskiego sanktuarium).

Odpust zupełny

Odpust zupełny jest to łaska Miłosierdzia Bożego uwalniająca od czyśćca.

Odpust zupełny związany z jubileuszem obejmie wiernych, którzy przejdą przez Drzwi Święte w Loreto, otworzą się na dar nawrócenia do Boga oraz ożywią swoje dziecięce oddanie Tej, która czuwa nad podróżującymi samolotami.

Za zgodą Stolicy Apostolskiej, łaskę odpustu będą mogli też uzyskać odwiedzający kaplicę Portu Lotniczego w Gdańsku. Po spełnieniu zwykłych warunków (Sakrament Spowiedzi Świętej, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), należy dodatkowo odmówić modlitwę Jubileuszu Loretańskiego.

Modlitwa Jubileuszowa

Panie Boże, Twoja chwała jest większa od niebios,
Spraw, by we wzbijaniu się do lotu
Wzniósł się na wyżyny również nasz duch
I podaruj nam skrzydła wiary, nadziei i miłości.

Niech promienie Bożego Miłosierdzia
Wyznaczają drogę każdego samolotu
I niech łączą ludzi wszystkich kontynentów
W uścisku miłości, przyjaźni, solidarności i pokoju.

Przez matczyne wstawiennictwo Błogosławionej Dziewicy z Loreto
Chroń wszystkich, którzy Ją wzywają jako Niebiańską Patronkę,
By szczęśliwie zakończyli swoją podróż
Między krajami i narodami świata.

Tobie, Ojcze,
Który ze swym Synem królujesz w chwale
W jedności z Duchem Świętym,
Chwała i cześć na wieki.
Amen!
Maryjo, Królowo i Bramo Niebios,
Módl się za nami!

Kaplica lotniskowa

Kaplica pw. św. Jana Pawła II w Porcie Lotniczym Gdańsk znajduje się na I piętrze terminala T-2. Dostęp do kaplicy jest możliwy od strony ogólnodostępnej hali głównej terminala pasażerskiego.

Msza święta w każdą niedzielę i święto o godz. 10:00.

Spowiedź święta w niedziele o godz. 09:40.

Zachęcamy grupy zorganizowane do celebracji Mszy św.

Kontakt z kapelanem: ks. Krzysztof Szerszeń; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.