Dziś w Łęgowie odbywa się doroczną uroczystość wręczenia wyróżnienia „Człowiek Pojednania i Pokoju”. W uznaniu zasług dla dialogu między religiami i wyznaniami chrześcijańskimi Kapituła wybrała na tegorocznego Laureata ks. abp. gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia. Uroczystość rozpocznie się w parafialnej hali sportowej od akademii, w trakcie której odbędzie się wręczenie statuetki Laureatowi. Będzie koncert Cappelli Gedanensis z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieci ze scholi wręczą też Medal Świętej Oliwii Gołąbeczki Pokoju ks. bp. Edwardowi Janiakowi z Kalisza, który wygłosi też laudację Laureata.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

godz. 18.00 : Hala sportowo-widowiskowa w Oratorium parafialnym w Łęgowie (ul. Tczewska 36)

• Otwarcie uroczystości przez przedstawicielkę Rady Parafialnej z rodziną
  • Hymn Państwowy Rzeczypospolitej Polskiej (Cappella Gedanensis)
  • Wręczenie statuetki i dyplomu Laureatowi przez Członków Kapituły Wyróżnienia
  • Laudacja na cześć Laureata wygłoszona przez ks. bp. Edwarda Janiaka, poprzedzona wręczeniem Laudatorowi „Medalu św. Oliwii, Gołąbeczki Pokoju – od dzieci z Sanktuarium Pojednania”
  • Słowo Laureata (możliwość zabrania głosu przez Gości)
  • Koncert ku czci Laureata w wykonaniu Cappelli Gedanensis pod dyr. Rafała Kłoczko

godz. 19.30 : Dom Pojednania i Droga Pojednania

• Odsłonięcie portretu Laureata w Domu Pojednania
  • Odsłonięcie granitowej płyty z nazwiskiem Laureata na Drodze Pojednania

11 listopada br. będziemy świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do tej uroczystości pragniemy przygotować się przez 9-dniową nowennę, która rozpocznie się w kościołach Archidiecezji Gdańskiej 2 listopada br. Podczas tej modlitwy będziemy dziękować Bogu za wolność Ojczyzny i prosić Go o pomyślność dla wszystkich, którzy ją tworzą.

Nowenna została przygotowana przez Wydział Duszpasterski i Gdańskie Seminarium Duchowne i została oparta na gdańskim przewodniku patriotycznym wydanym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i zatytułowanym „Duch Niepodległej”. Dzieło to stworzyli i opublikowali alumni z Gdańskiego Seminarium Duchownego. Książka zawiera m.in. informacje o historii Polski, a także teksty modlitw i pieśni patriotycznych. „Duch Niepodległej” powstał z inspiracji Metropolity Gdańskiego Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

Być kapłanem Bożego Królestwa to być człowiekiem ośmiu błogosławieństw. To znaczy wstępować w ślady świętych ludzi, których życie - głęboko przeniknięte Duchem Świętym - stało się dla świata znakiem Bożej obecności i miłości - mówił do neoprezbiterów abp Sławoj Leszek Głódź.

Umiłowani Bracia i Siostry,

Drodzy Bracia Kapłani.

Przed nami uroczystość święceń kapłańskich, których udzielę siedmiu diakonom Gdańskiego Seminarium Duchownego w Oliwie. To ważne wydarzenia dla całej naszej diecezjalnej wspólnoty, która otrzyma dar nowych kapłanów.

Dziękuję i gratuluję Parafiom, z których pochodzą przyszli kapłani. Tam, gdzie wiara jest żywa, Bóg wzbudza powołania, a te znajdują dobrą atmosferę do wzrostu i rozwoju.

Gratuluję a zarazem dziękuje Rodzinom przyszłych prezbiterów. Niech wasze wsparcie, zwłaszcza modlitewne, stale towarzyszy waszym synom na ich kapłańskiej drodze życia.

Do wspierania modlitwą przyszłych kapłanów, szczególnie w ostatnich dniach przygotowań do święceń, zachęcam wszystkich wiernych naszej archidiecezji, zwłaszcza chorych i cierpiących – łącząc swoje cierpienia z Chrystusem, Najwyższym i Wiecznym Kapłanem.

Zapraszam zatem wiernych, siostry i braci zakonnych oraz kapłanów do udziału w tych uroczystościach, które odbędą się w sobotę, 19 maja br. o godz. 10.00 w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.

Z serca błogosławię.

/-/ + Sławoj Leszek Głódź

Metropolita Gdański

ZAPROSZENIE METROPOLITY GDAŃSKIEGO NA ŚWIĘTO PATRONALNE ARCHIDIECEZJI GDAŃSKIEJ KU CZCI ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

6 maja br., godz. 12.00

Umiłowani w Panu!

Zbliżają się uroczystości patronalne ku czci Świętego Wojciecha, które w tym roku wpisują się w jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych, grupy i wspólnoty duszpasterskie, katechetów i siostry zakonne na Mszę Świętą Odpustową sprawowaną także w intencji Ojczyzny w niedzielę, 6 maja br. o godz. 12.00 na Wzgórzu Wojciechowym w Gdańsku - Świętym Wojciechu. Uroczystościom będzie przewodniczył Biskup Łukasz Buzun z Kalisza. Braci kapłanów zapraszam do koncelebrowania Eucharystii.

Zachęcam także do włączenia się w tradycyjne piesze pielgrzymki, które z różnych stron Archidiecezji przyprowadzą nas na wspólne świętowanie na Wzgórzu Wojciechowym [według załączonego harmonogramu]. Po liturgii zapraszam na rodzinny piknik i wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

Na czas radosnego przeżywania Archidiecezjalnego Święta Patronalnego ku czci świętego Wojciecha, który w 997 roku ochrzcił lud Gdańska, z serca wszystkim błogosławię.

/-/ + Sławoj Leszek Głódź

Metropolita Gdański

Piesze pielgrzymki na Wzgórze Świętego Wojciecha:

• Archidiecezjalna Pielgrzymka Gdańszczan z relikwiami świętego Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” (wyjście o godz. 9.00 z Bazyliki Mariackiej);
  • Pielgrzymka Młodych (wyjście o godz. 9.00 sprzed kościoła OO. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku);
  • Pielgrzymka z Łęgowa (wyjście o godz. 8.30 sprzed kościoła pw. św. Mikołaja w Łęgowie);
  • Pielgrzymka dekanalna z Pruszcza Gdańskiego (wyjście o godz. 10.00 sprzed kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim).

Znowu nadszedł błogosławiony czas.

Wraz ze świętym i apostolskim Kościołem przeżywamy radość spotkania ze Zmartwychwstałym Panem, „pierworodnym spośród umarłych” (Kol 1,18).