św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

SŁOWO METROPOLITY GDAŃSKIEGO

 

Drodzy Bracia Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego!

Umiłowani Wierni Archidiecezji Gdańskiej!

Przeżywane przez naszą Ojczyznę i niemal całą wspólnotę ludzką trudne dni epidemii stawiają przed nami niespotykane dotąd wyzwania. Miniona niedziela oraz upływające dni zjednoczyły nas – także w Archidiecezji Gdańskiej – w duchu wzajemnej odpowiedzialności i troski o ludzkie zdrowie, życie i ducha nadziei.

Serdecznie dziękuję kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim – zwłaszcza Służbie Zdrowia – całej Wspólnocie archidiecezjalnej za podjęcie wielorakich wysiłków, a także za uszanowanie rozporządzeń władz świeckich i kościelnych.

W związku z trwającym stanem epidemii raz jeszcze pragnę przypomnieć o konieczności ograniczenia liczby wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych według wskazań organów państwowych i służb sanitarnych. Wciąż apeluję – szczególnie do osób starszych - POZOSTAŃMY W DOMU! W duchu miłości bliźniego i w zgodnej opinii ekspertów to najskuteczniejszy sposób na zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii. Udzielona przeze mnie dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej zostaje przedłużona. Dotyczy ona wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej i osób czasowo przebywających na jej terenie. Korzystających z niej proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła i udział w nabożeństwach transmitowanych w środkach społecznego przekazu. Szczególnie zachęcam do duchowego udziału w Mszy Świętej transmitowanej z własnej parafii. W tej trudnej sytuacji trwajmy w modlitwie prywatnej i rodzinnej w naszych domach w duchu słów Jezusa Chrystusa: „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Nadzwyczajna sytuacja sprzyja też temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej Kościołami domowymi.

Przed nami kolejne dni zmagań z trudnościami, jakie wynikają z zaistniałego stanu epidemii, dlatego wdzięczny za dotychczasową gorliwą posługę, dalej proszę duszpasterzy, aby trwając przy swoich wspólnotach, w dalszym ciągu umożliwiali wiernym adorację Najświętszego Sakramentu i korzystanie z sakramentu pokuty.

Trwając na modlitwie prośmy wspólnie o potrzebne siły dla wszystkich Archidiecezjan, o uzdrowienie tak wielu chorych i o łaskę nieba dla zmarłych. Życzliwością i modlitwami obejmijmy także pracowników służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy a także władze cywilne i wszystkie służby, które w tych dniach swoją ofiarną pracą zapewniają bezpieczeństwo naszemu społeczeństwu. Polecajmy też Bożej opiece pracowników i wolontariuszy pomagających osobom, które nie mogą wyjść z domu oraz tych, którzy dbają o potrzeby biednych.

Wszystkim z serca błogosławię.

 

+ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup
Metropolita Gdański

Gdańsk-Oliwa, 21 marca 2020 r.

TRANSMISJE MSZY ŚWIĘTYCH

 

Szczęść Boże!


Transmisja Mszy Świętej w trzech prostych krokach:

1. Znajdź swoją parafię na stronie naszej archidiecezji lub w wyszukiwarce.

2. Odwiedź stronę internetową swojej parafii.

3. Sprawdź czy Msza Święta jest transmitowana na stronie lub w mediach społecznościowych. Jeśli z różnych przyczyn czy braku możliwości parafia nie transmituje to prosimy skorzystać z transmisji ogólnopolskich lub regionalnych.

 

TV Chopin

TV Chopin (Wejherowo, Reda, Rumia, Strzebielino, Gniewino, Bożepole, Puck) – kanały od 43 do 54, na których można oglądać bezpośrednie transmisje Mszy św.

 

Niedziela

 

7.00 – TVP 1 z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

7.00 – Radio Plus z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku

 

9.00 – Polskie Radio (Program Pierwszy) i Radio Maryja z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie

 

9.30 – Telewizja TRWAM z Jasnej Góry

 

10.00 - z Archikatedry Oliwskiej w Gdańsku na stronie internetowej "Gościa Gdańskiego" - www.gdansk.gosc.pl

 

11.00 – TVP 1 z Jasnej Góry

 

11.30 - Radio Plus z Archikatedry św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela w Lublinie

 

12.00 – Radio Gdańsk z kościoła św. Elżbiety w Gdańsku dla polskich marynarzy i rybaków oraz rodaków poza granicami kraju

 

13.00 – TVP POLONIA z sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej - bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie

 

20.00 - z Archikatedry Oliwskiej w Gdańsku na stronie internetowej "Gościa Gdańskiego" - www.gdansk.gosc.pl

 

Transmisja Mszy Świętej z kościoła św. Elżbiety w Gdańsku dla polskich marynarzy i rybaków oraz rodaków poza granicami kraju

         Transmisja w Radio Gdańsk: Sobota - godz. 23.00, Niedziela - godz. 12.00

         Ponadto odbiór: Satelita Eutelsat Hot Bird; na platformie NC+ kanał 230

         Internet: external.polskieradio.pl

 

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie. Transmitującym lokalnie zwracamy uwagę, iż zawsze musi to być transmisja na żywo, aby wierni mogli uczestniczyć w aktualnie sprawowanej Eucharystii. Zachęcamy do uruchomienia tam, gdzie techniczne możliwości na to pozwalają, transmisji liturgii Mszy św. czy nabożeństw wielkopostnych on-line, za pomocą mediów społecznościowych.

 

JUBILEUSZ LORETAŃSKI

DLA PODRÓŻUJĄCYCH SAMOLOTAMI

9 grudnia 2019 – 10 grudnia 2020

 

Odpust zupełny dla nawiedzających kaplicę lotniskową

 

Idea Jubileuszu

Papież Franciszek ogłosił Jubileusz Loretański dla wszystkich podróżujących samolotami oraz pielgrzymów, którzy przybędą do sanktuarium Świętego Domu w Loreto, który potrwa od 8 grudnia 2019 r. do 10 grudnia 2020 r. Ogłoszenie Jubileuszu związane jest z obchodzoną w 2020 r. 100. rocznicą ogłoszenia Matki Bożej Loretańskiej patronką podróżujących samolotami.

Pomysł, aby Matka Boża Loretańska została patronką osób podróżujących samolotami zrodził się wśród weteranów I wojny światowej. To oni poprosili papieża, aby wyraził na to zgodę. W tamtych czasach pierwsze samoloty nazywane były «latającymi kościołami», a więc myśl skierowała się w stronę Świętego Domku w Loreto, który zgodnie z tradycją, został przeniesiony z Nazaretu przez Aniołów. Powierzenie więc Matce Bożej Loretańskiej osób latających samolotami wydawało się czymś absolutnie naturalnym (abp Fabio Dal Cin, delegat papieski ds. loretańskiego sanktuarium).

 

Odpust zupełny 

Odpust zupełny jest to łaska Miłosierdzia Bożego uwalniająca od czyśćca.

Odpust zupełny związany z jubileuszem obejmie wiernych, którzy przejdą przez Drzwi Święte w Loreto, otworzą się na dar nawrócenia do Boga oraz ożywią swoje dziecięce oddanie Tej, która czuwa nad podróżującymi samolotami.

Za zgodą Stolicy Apostolskiej, łaskę odpustu będą mogli też uzyskać odwiedzający kaplicę Portu Lotniczego w Gdańsku. Po spełnieniu zwykłych warunków (Sakrament Spowiedzi Świętej, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), należy dodatkowo odmówić modlitwę Jubileuszu Loretańskiego.

 

Modlitwa Jubileuszowa

Panie Boże, Twoja chwała jest większa od niebios,
Spraw, by we wzbijaniu się do lotu
Wzniósł się na wyżyny również nasz duch
I podaruj nam skrzydła wiary, nadziei i miłości.

Niech promienie Bożego Miłosierdzia
Wyznaczają drogę każdego samolotu
I niech łączą ludzi wszystkich kontynentów
W uścisku miłości, przyjaźni, solidarności i pokoju.

Przez matczyne wstawiennictwo Błogosławionej Dziewicy z Loreto
Chroń wszystkich, którzy Ją wzywają jako Niebiańską Patronkę,
By szczęśliwie zakończyli swoją podróż
Między krajami i narodami świata.

Tobie, Ojcze,
Który ze swym Synem królujesz w chwale
W jedności z Duchem Świętym,
Chwała i cześć na wieki.
Amen!
Maryjo, Królowo i Bramo Niebios,
Módl się za nami!

 

Kaplica lotniskowa 

Kaplica pw. św. Jana Pawła II w Porcie Lotniczym Gdańsk znajduje się na I piętrze terminala T-2. Dostęp do kaplicy jest możliwy od strony ogólnodostępnej hali głównej terminala pasażerskiego.

Msza święta w każdą niedzielę i święto o godz. 10:00.

Spowiedź święta w niedziele o godz. 09:40.

Zachęcamy grupy zorganizowane do celebracji Mszy św.

Kontakt z kapelanem: ks. Krzysztof Szerszeń; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, patrona Polski i archidiecezji gdańskiej, rozpoczęły tradycyjne pielgrzymki z parafii diecezji. Do św. Wojciecha dotarli na odpust pątnicy z Łęgowa i Gdańska. Uroczystości rozpoczęły się przy bazylice Mariackiej w Gdańsku, skąd wyruszyła Archidiecezjalna Pielgrzymka z relikwiami św. Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn "Semper Fidelis". Na trasę do południowej dzielnicy Gdańska sprzed gdańskiego kościoła Świętej Trójcy wyruszyła również młodzież przygotowująca się do lipcowej pielgrzymki na Jasną Górę.
Po przybyciu wszystkich pielgrzymek do kościoła na południowej granicy Gdańska zgromadzeni wierni wyruszyli procesją na wzgórze św. Wojciecha. Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głodź powitał na wzgórzu, gdzie odprawia się rokrocznie uroczystą Mszę św., wiernych, wśród nich urzędników państwowych, oraz biskupów pomocniczych i kapłanów. W słowie powitania nawiązał do postaci męczeńskiego biskupa z Pragi i jego dzieła, które trwa do dziś, oraz do aktualnych wydarzeń krajowych. - Nie można wykorzenić krwi męczeńskiej z ziemi polskiej nawet bałamuctwem i świętokradczymi słowami, które padły na uniwersytecie w stolicy Polski. Na to przyzwolenia nie będzie. Bowiem szczególnie starsze pokolenie ma już dość ateizmu, bezbożnictwa i ateistycznej propagandy - mówił metropolita.
Tegorocznym uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej. W swym słowie powrócił do czytań liturgicznych, a następnie przypomniał postać pierwszego polskiego świętego i patrona powstającego państwa. Skupił się na historii wyprawy biskupa Pragi i jego towarzyszy nad Bałtyk, gdzie dokonali oni chrztu gdańszczan. - Od tego momentu Pomorze jest połączone z Kościołem. Nierozerwalnie, bo trwa ten związek do dziś. Kult świętego rozszerzył się na całą Polskę i chrześcijańską Europę. Najmłodszym pokoleniom trzeba przypominać tę postać, od której zaczynają się nasze dzieje i związki z chrześcijaństwem. Od jego imienia wiele miejscowości otrzymało swe nazwy, wielu chłopców nadal chrzci się jego imieniem. Prawdopodobnie św. Wojciech jest również autorem hymnu "Bogurodzica" - mówił bp Dydycz.
Następnie kaznodzieja wspomniał trudne dziejowe monety historii Polski. - Dziedzictwo św. Wojciecha, ten zasiew sprzed wieków, dawał o sobie znać. Ta ziemia, na której oddał życie, stała się domem ludzi z Kresów bez dobytku, ale z polskimi flagami. Także ci, którzy mieszkają tu od wieków, Kaszubi, trwają w przywiązaniu do Kościoła i swej tradycji, odmiennej, ale którą oni sami nazywają polską. A dowodem na ich polskość jest założenie przez kaszubskich kolonistów w Kanadzie miejscowości o nazwie Wilno. To pokazuje, jak silnym związkiem połączeni byli wszyscy mieszkańcy Rzeczpospolitej - dodał kaznodzieja.
Odbywające się w III Niedzielę Wielkanocną uroczystości zakończył odpust i poczęstunek dla pątników przygotowany przez archidiecezjalną Caritas.
 

Wierni archidiecezji gdańskiej zgromadzili się 4 maja na placu przed gdyńską kolegiatą NMP, aby podczas uroczystej Eucharystii świętować ogłoszenie tego najstarszego kościoła w mieście bazyliką mniejszą. Tytuł ten nadał świątyni papież Franciszek dekretem Kongregacji ds. Dyscypliny i Kultu Bożego, podpisanym przez kard. Roberta Saracha 21 listopada 2018 roku.
Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Wraz z nim Mszę św. sprawowali: abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita Gdański, obaj gdańscy biskupi pomocniczy, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp Arkadiusz Okroj z Pelplina, bp Józef Szamocki z Torunia oraz kilkudziesięciu kapłanów.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele. Nie zabrakło także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, armii i służb mundurowych, delegacji środowisk patriotycznych oraz licznie zgromadzonych parlamentarzystów Wybrzeża.
Wydarzenie swoją obecnością uświetnił poczet sztandarowy i Kompania Honorowa Marynarki Wojennej. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała Orkiestra Reprezentacyjna MW oraz Polski Chór Kameralny pod dyrekcją prof. Jana Łukaszewskiego.

- Chociaż wygląda skromnie, świątynia jest odnowiona i przyjazna - mówił abp Sławoj Leszek Głódź. 

ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Sto lat czekałaś Gdynio na ten dzień i sto lat czekałaś świątynio na tę uroczystość - mówił w słowie powitania abp Głódź. - Umiłowani diecezjanie, przyszliście, aby głosić chwałę Matki Chrystusowej i oddać Jej cześć - zwracał się do wiernych.
Metropolita przybliżył także zgromadzonym barwną historię gdyńskiej świątyni. - Od ponad 90 lat świątynia ku czci Najświętszej Maryi Panny stanowi ze względów historycznych, kulturowych, religijnych i duszpasterskich jedno z najważniejszych miejsc na Pomorzu - mówił.
- Dziękujemy Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyróżnienie kolegiaty gdyńskiej. To bardzo ważny i potrzebny akt wpisujący się w dzieje Kościoła i ojczyzny, a szczególnie miasta Gdyni. Ufamy wszyscy, że będziemy modlić się gorliwie w intencjach papieskich, uzyskiwać odpusty oraz umacniać naszą więź z Kościołem i z następcą św. Piotra - podkreślał metropolita.
Na początku uroczystości biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński odczytali dekret Stolicy Apostolskiej. Następnie nuncjusz wraz z biskupami i władzami miasta udali się do wnętrza bazyliki i dokonali jej uroczystego otwarcia. Nuncjusz poświęcił także jej odnowione wnętrze oraz nową, nawiązującą do morskiej symboliki monstrancję. Wraz z metropolitą odsłonił także tablice, będące upamiętnieniem dzisiejszego wydarzenia. Ta część uroczystości zakończyła się trzykrotnym odmówieniem modlitwy "Zdrowaś Mario" w intencji papieża, pokoju na świecie oraz wszystkich rodzin.

FRAGMENT KAZANIA PASYJNEGO KSIĘDZA ARCYBISKUPA SŁAWOJA LESZKA GŁÓDZIA
WYGŁOSZONEGO W PIERWSZĄ NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, 25 LUTEGO 2007 R.
:

W Środę Popielcową weszliśmy w czas Wielkiego Postu. Przed nami dni pokuty, duchowej przemiany, nawrócenia, wyznania win. Dni łaski i pojednania z Bogiem miłującym i miłosiernym.

W Środę Popielcową kapłan posypywał nasze głowy popiołem. Wypowiadał słowa Boga zaczerpnięte z Księgi Rodzaju: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” ( Rdz 3,19). Słowa, które mówią o kruchości ludzkiego życia, o jego przemijaniu, ale także o naszej nadziei. Przecież Bóg Miłości i Miłosierdzia nie prowadzi człowieka na zatracenie, w ciemną otchłań nicości, ale na zbawienie, na wieczną radość. „Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej do zbawienia”. Wszak mówi Pismo: „Żaden, kto wierzy w Niego, nie będzie zawstydzony (…) Albowiem, każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony” – pisze święty Paweł Apostoł w Liście do Rzymian. Taka jest nasza wiara.

KAZANIA PASYJNE Z BAZYLIKI ŚWIĘTEGO KRZYŻA W WARSZAWIE

I KAZANIE PASYJNE KSIĘDZA ARCYBISKUPA SŁAWOJA LESZKA GŁÓDZIA WYGŁOSZONE W PIERWSZĄ NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, 25 LUTEGO 2007 R., W CZASIE NABOŻEŃSTWA GORZKICH ŻALI

II KAZANIE PASYJNE KSIĘDZA ARCYBISKUPA SŁAWOJA LESZKA GŁÓDZIA WYGŁOSZONE W DRUGĄ NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, 4 MARCA 2007 R., W CZASIE NABOŻEŃSTWA GORZKICH ŻALI

III KAZANIE PASYJNE KSIĘDZA ARCYBISKUPA SŁAWOJA LESZKA GŁÓDZIA WYGŁOSZONE W TRZECIĄ NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, 11 MARCA 2007 R., W CZASIE NABOŻEŃSTWA GORZKICH ŻALI

IV KAZANIE PASYJNE KSIĘDZA ARCYBISKUPA SŁAWOJA LESZKA GŁÓDZIA WYGŁOSZONE W CZWARTĄ NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, 18 MARCA 2007 R., W CZASIE NABOŻEŃSTWA GORZKICH ŻALI

V KAZANIE PASYJNE KSIĘDZA ARCYBISKUPA SŁAWOJA LESZKA GŁÓDZIA WYGŁOSZONE W PIĄTĄ NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, 25 MARCA 2007 R., W CZASIE NABOŻEŃSTWA GORZKICH ŻALI

VI KAZANIE PASYJNE KSIĘDZA ARCYBISKUPA SŁAWOJA LESZKA GŁÓDZIA WYGŁOSZONE W SZÓSTĄ NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, 1 KWIETNIA 2007 R., W CZASIE NABOŻEŃSTWA GORZKICH ŻALI

 

 

 

  1. STAN PROJEKTOWANIA I UZYSKIWANIA POZWOLENIA NA BUDOWĘ:

- pw. Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki – JUSZKOWO

 

- pw. Narodzenia Pańskiego – PRZEJAZDOWO

 

 

  1. STAN ZEROWY /FUNDAMENTY/:

- pw. Św. Wojciecha – REDA CIECHOCINO

 

 

 

  1. STAN WZNOSZENIA /MURY ŚWIĄTYNI/:

- pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - NIESTĘPOWO

- pw. Św. Szymona z Lipnicy – KOLECZKOWO

- pw. Św. Jana Pawła II – ŁOSTOWICE

- pw. MB Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski i św. Jerzego– GDYNIA–BABIE DOŁY

- pw. Św. Karola Boromeusza – WEJHEROWO

 

 

  1. STAN SUROWY OTWARTY:

- pw. Niepokalanego Poczęcia NMP – BANINO /rozbudowa kościoła/

 

 

 

  1. STAN SUROWY ZAMKNIĘTY:

- pw. Św. Krzysztofa – GDAŃSK-OSIEDLE ŚWIĘTOKRZYSKIE

- pw. Św. Kingi - KOWALE

- pw. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes – OTOMIN

- pw. Św. Antoniego Padewskiego – KOSAKOWO

- pw. Matki Bożej Różańcowej – LUZINO

- pw. Św. Biskupa Sebastiana Pelczara – GDYNIA-WICZLINO

 

  1. INNE:

- pw. Św. Karola Boromeusza – GDYNIA-FIKAKOWO

- pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – GDAŃSK-BRĘTOWO

 

https://prezi.com/view/87Y8PrzPQi37o91Bibca/

 

 

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00