- Jest to propozycja dla tych, którzy nie godzą się na przeciętność w wierze, a w Kościele szukają braterstwa i przyjaźni - mówi o. Paweł Kowalski SJ,...
W Gdańsku działa kilka ośrodków skupiających młodzież uczącą się na pomorskich uczelniach. Jednym z nich jest wrzeszczańska parafia pw. Świętego Krzyża, prowadzona przez ojców jezuitów, gdzie od lat spotykają się studenci w ramach duszpasterstwa akademickiego "Winnica".
- Nasze hasło to: #dobreGRONO. Tu dajemy młodym ludziom dwie bardzo ważne rzeczy: relacje i jakość - podkreśla o. Kowalski SJ. - Kiedyś studenci powiedzieli mi, że do „Winnicy” wiedzie ich samotność. Przeprowadzają się do nowego miasta, zamieszkują w akademiku czy na stancji i mają wybór - albo idą do tych, którzy piją, albo tych, którzy wiecznie imprezują. I niektórzy faktycznie lokują się w tych społecznościach. Są jednak i tacy, którzy szukają czegoś więcej. W duszpasterstwie akademickim można budować prawdziwe relacje: otwartości, bliskości, akceptacji i przyjaźni, a przez to doświadczać jakości życia oraz modlitwy - wyjaśnia duszpasterz.

Młodzi zachęcają, aby przyjść na spotkania, dzięki którym można rozwijać swoją duchowość.

Archiwum DA Winnica

Trzy gałęzie i dodatek
W ramach duszpasterstwa akademickiego działają trzy grupy - "Ignacy", "Efraim" i "Stróże Poranka". - Każda różni się sposobem modlitwy. Pierwsza gromadzi się wokół medytacji ignacjańskiej, druga to uwielbieniowa wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, a trzecia to wolontariat. Tutaj mamy kilka przestrzeni działania: rozdajemy żywność bezdomnym, pomagamy osobom starszym w ich domach poprzez robienie zakupów, sprzątanie czy wykonywanie jakichś prostych prac. Ze względu na pandemię zawieszony jest wolontariat w świetlicy dla dzieci oraz wyjazdy zagraniczne. W tym roku kilku studentów przygotowywało się do wyjazdu do Kirgistanu, żeby tam przez miesiąc w wakacje pomagać podczas obozów dla dzieci - opowiada jezuita.
Najpierw fermentacja
Na początku roku akademickiego duszpasterz "Winnicy" zaprasza na akademickie Msze św., podczas których odbędzie się indywidualne błogosławieństwo studentów. - 4 października rozpoczynamy naszą działalność Eucharystią o godz. 13 (w małym kościele przy ul. Mickiewicza 24) i o godz. 19 (w dużym kościele przy ul. Mickiewicza 11) - mówi jezuita.
Następnie od 8 października duszpasterstwo organizuje studenckie warsztaty modlitwy osobistej "Fermentacja". - Fermentacja powoduje, że soczek nabiera mocy. A nasz kurs sprawia, że nabiera jej wiara. W tym czasie powiemy młodym ludziom, czym jest modlitwa, jak modlić się w ciszy i na głos. Będzie również można skonsultować się z ekspertem, a później wziąć udział w spotkaniu z innymi uczestnikami warsztatów. Propozycja adresowana jest głównie do studentów naszych pomorskich uczelni, którzy do Gdańska nie przyjadą i będą uczyć się zdalnie - wyjaśnia o. Paweł.
Ostatnią propozycją na start jest akademicki dzień skupienia, zatytułowany "Odrodzeni - powrót do Życia", który odbędzie się 10 października od godz. 9.30. Miejsce spotkania będzie podane na facebookowym profilu "DA Winnica".

Więcej o DA "Winnica" w 39. numerze "Gościa Gdańskiego" na 27 września.