- To wydarzenie jest niesamowite, bo pokazuje nam potrzebę Kościoła, w której odnajdują się mężczyźni - mówi ks. kan. Krzysztof Ławrukajtis.
Mężczyźni św. Józefa z Wrocławia, przy współudziale Bractwa św. Pawła z archidiecezji gdańskiej, po raz czwarty organizują Narodową Pielgrzymkę Mężczyzn, określaną jako "męskie oblężenie Jasnej Góry".
Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa: "Mężczyzna kapłanem rodziny". - Kapłaństwo jest powszechne. Jesteśmy ludem kapłańskim, stąd możemy śmiało określić, że każdy mężczyzna jest kapłanem, szczególnie w rodzinie. To on jest pierwszą osobą odpowiedzialną za Kościół domowy. Bycie duchowym liderem nie jest łatwe, dlatego będziemy zgłębiać ten temat - opowiada ks. Ławrukajtis.
Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy. Przez cały tydzień, od 20 do 25 września, w dwóch blokach - od 17.00 do 18.30 oraz od 20.30 do 22.00 - będą odbywały się spotkania modlitewne prowadzone przez różne męskie wspólnoty. Modlitwy będą transmitowane przez internet. - Serdecznie zapraszamy wszystkich mężczyzn z archidiecezji gdańskiej na "Męskie nieszpory", które odprawimy we wtorek 22 września o 20.30 w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku. Do modlitwy można włączyć się osobiście w świątyni lub za pomocą transmisji - zaznacza ks. Krzysztof.
Każdego dnia od 18.30 odbywać się będą warsztaty online, w czasie których zostaną podjęte zagadnienia związane z tematyką wydarzenia. Poprowadzą je m.in.: Mieczysław Guziewicz, Marcin i Monika Gajdowie, Marcin i Monika Gomułkowie, ks. Wojciech Węgrzyniak, Janusz Wardak, Robert Friedrich „Litza”, Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski, Michał Grzanka, Jan Grzanka i Krzysztof Sowiński.
Centralnym punktem „oblężenia” będzie w sobotę 26 września wieczorne spotkanie na Jasnej Górze, transmitowane za pośrednictwem środków masowego przekazu. W planie m.in.: konferencje abp. Grzegorza Rysia, J. Pulikowskiego i M. Grzanki, a także Eucharystia, uwielbienie i świadectwa.
Tegoroczne wydarzenie zakończy się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim, prowadzonym przez abp. Rysia, metropolitę łódzkiego.

Szczegółowy program oraz transmisje online: www.oblezenie.mezczyzni.net.