W Gdańsku 5 zestawów komputerowych trafiło już...
Czas pandemii spowodował ogólny "lockdown", w tym odwołanie zajęć szkolnych. Okazało się, że wielu najmłodszych nie może brać efektywnie udziału w zdalnym nauczaniu, ponieważ brakowało im sprzętu. W podobnej sytuacji znaleźli się podopieczni świetlic Caritas w całej archidiecezji gdańskiej, w których także prowadzono zajęcia on-line. - Wiele dzieci nie ma dostępu do sprzętu komputerowego albo musi dzielić się nim ze swoim rodzeństwem. Caritas zawsze stara się odpowiadać na konkretne potrzeby i wyzwania czasu. Dlatego też tegoroczna edycja akcji "Tornister pełen uśmiechu", w której przy pomocy poszczególnych parafii wyposażaliśmy szkolne tornistry, została zamieniona na akcję "E-tornister" - wyjaśnia ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas AG.
W ramach tych działań organizacja przygotowała łącznie 30 zestawów komputerowych, składających się z nowoczesnego laptopa i drukarki. Posłużyły do tego pieniądze zebrane w ramach ogólnopolskiej akcji "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" - gdańska Caritas zakupiła za to 20 zestawów. Kolejne 10 to podarunek od grupy Lotos, 1 komputer zakupił prywatny przedsiębiorca, a 5 laptopów przekazał koncern Intel. Cena jednego zestawu to 2000 zł. - Przekazywane przez nas rządzenia są gotowe do pracy, mają zainstalowane oprogramowanie. Dzięki naszej pracy w świetlicach z dziećmi, wiedzieliśmy, gdzie skierować tę bardzo konkretną pomoc - dodaje ks.J. Steć.
10 czerwca pierwsze 5 "e-tornistrów" otrzymali z rąk ks. Piotra Brzozowskiego, zastępcy dyrektora Caritas AG, podopieczni świetlicy ”Słoneczne Wzgórze” w Gdańsku - Św. Wojciechu. - Przekazaliśmy dziś 5 komputerów, w tym 3 zestawy laptop z drukarką naszym dzieciom z tej gdańskiej dzielnicy. W najbliższych tygodniach przekażemy jeszcze 30 urządzeń do dzieci z wszystkich naszych świetlic w archidiecezji – mówi Marcin Gawiuk, sekretarz Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
Jak podkreśla ks. Janusz Steć, osoby chętne do wsparcia "E-tornistra" mogą kontaktować się z gdańską Caritas. Również redakcja "Gościa Gdańskiego" ma swój udział w akcji - dzięki naszej inicjatywie "Wygrywamy przyszłość", polegającej na transmitowaniu koncertów na portalu gdansk.gosc.pl, razem z Caritas zebraliśmy pieniądze na zakup jednego z zestawów komputerowych. Jeszcze w maju podarunek trafił do 11-letniej Julii.