św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

W archidiecezji gdańskiej rusza nowa...
Maj miał być miesiącem, kiedy do Rzymu wyruszą tysiące pątników, by wspólnie modlić się w czasie Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Niestety, epidemia koronawirusa tych planów nie pozwoliła zrealizować.
- Pandemia uniemożliwiła wielu osobom uczestnictwo w obchodach 100. rocznicy urodzin naszego papieża. Stąd zrodziła się inicjatywa, by najbliższe 12 miesięcy wykorzystać na pogłębienie wiedzy o Italii, a także o świętym, i na pątniczy szlak wyruszyć w przyszłym roku - mówi ks. Jakub Zinka. - Postanowiłem zorganizować Internetową Szkołę Pielgrzyma. Pandemię odczytuję jako czas przygotowania do przyszłorocznej pielgrzymki - dodaje inicjator przedsięwzięcia.
Wykłady poprowadzą prawdziwi pasjonaci danej dziedziny. - Nasze spotkania rozpisane zostały na cały rok. Każdy miesiąc będzie poświęcony innemu świętemu w kolejności chronologicznej. Zaczynamy od świętych Piotra i Pawła, apostołów, których można nazwać filarami Kościoła. Przeprowadzimy słuchaczy przez Rzym naszych świętych. Powiemy o tym dawnym, ale także tym współczesnym oraz postaramy się przybliżyć, czym jest samo pielgrzymowanie - wyjaśnia ks. Zinka.
Prelegenci poruszą tematy związane z teologią, historią, sztuką, geografią oraz z życiem codziennym. - Chodziło o to, by nie przytaczać kolejnych ogólnodostępnych wiadomości, ale zaproponować ciekawe, a jednocześnie jakościowo świetne, prelekcje. Są z nami m.in. Łukasz Kołak, który przybliży tematy związane z historią, a także Małgorzata Walczak, która w Rzymie pracuje, oprowadza grupy turystyczne. Będziemy zapraszać również gości specjalnych, np. Magdalenę Wolińską-Riedi, polsko-watykańską dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną - wylicza ks. Zinka.
Cykl zakończą wykłady o św. Ojcu Pio oraz św. Janie Pawle II. - Zwieńczeniem naszych internetowych spotykań będzie pielgrzymka do Rzymu, którą wstępnie zaplanowaliśmy na maj przyszłego roku - dodaje inicjator ISP.
Transmisje będą odbywać się w każdy poniedziałek. Start 18 maja o godz. 20 na facebookowym profilu: Szkoła Pielgrzyma. Wykłady są bezpłatne. 


Harmonogram wykładów na maj-czerwiec. Kolejne terminy i tematy wykładów podawane będą na bieżąco na facebookowym profilu: Szkoła Pielgrzyma.


Internetowa Szkoła Pielgrzyma 


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00