W archidiecezji gdańskiej rusza nowa...
Maj miał być miesiącem, kiedy do Rzymu wyruszą tysiące pątników, by wspólnie modlić się w czasie Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Niestety, epidemia koronawirusa tych planów nie pozwoliła zrealizować.
- Pandemia uniemożliwiła wielu osobom uczestnictwo w obchodach 100. rocznicy urodzin naszego papieża. Stąd zrodziła się inicjatywa, by najbliższe 12 miesięcy wykorzystać na pogłębienie wiedzy o Italii, a także o świętym, i na pątniczy szlak wyruszyć w przyszłym roku - mówi ks. Jakub Zinka. - Postanowiłem zorganizować Internetową Szkołę Pielgrzyma. Pandemię odczytuję jako czas przygotowania do przyszłorocznej pielgrzymki - dodaje inicjator przedsięwzięcia.
Wykłady poprowadzą prawdziwi pasjonaci danej dziedziny. - Nasze spotkania rozpisane zostały na cały rok. Każdy miesiąc będzie poświęcony innemu świętemu w kolejności chronologicznej. Zaczynamy od świętych Piotra i Pawła, apostołów, których można nazwać filarami Kościoła. Przeprowadzimy słuchaczy przez Rzym naszych świętych. Powiemy o tym dawnym, ale także tym współczesnym oraz postaramy się przybliżyć, czym jest samo pielgrzymowanie - wyjaśnia ks. Zinka.
Prelegenci poruszą tematy związane z teologią, historią, sztuką, geografią oraz z życiem codziennym. - Chodziło o to, by nie przytaczać kolejnych ogólnodostępnych wiadomości, ale zaproponować ciekawe, a jednocześnie jakościowo świetne, prelekcje. Są z nami m.in. Łukasz Kołak, który przybliży tematy związane z historią, a także Małgorzata Walczak, która w Rzymie pracuje, oprowadza grupy turystyczne. Będziemy zapraszać również gości specjalnych, np. Magdalenę Wolińską-Riedi, polsko-watykańską dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną - wylicza ks. Zinka.
Cykl zakończą wykłady o św. Ojcu Pio oraz św. Janie Pawle II. - Zwieńczeniem naszych internetowych spotykań będzie pielgrzymka do Rzymu, którą wstępnie zaplanowaliśmy na maj przyszłego roku - dodaje inicjator ISP.
Transmisje będą odbywać się w każdy poniedziałek. Start 18 maja o godz. 20 na facebookowym profilu: Szkoła Pielgrzyma. Wykłady są bezpłatne.

Harmonogram wykładów na maj-czerwiec. Kolejne terminy i tematy wykładów podawane będą na bieżąco na facebookowym profilu: Szkoła Pielgrzyma.

Internetowa Szkoła Pielgrzyma