św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

W tym roku ze względu na panującą epidemię...
W archidiecezji gdańskiej trwały przygotowania do 4 tras - z Leźna, dwóch z Gdańska-Matemblewa i Jastrzębiej Góry. - Nikt z nas nie przypuszczał, że sytuacja tak się rozwinie, iż nie będziemy mogli wyruszyć na EDK - mówi Kuba Gorski, lider trasy Matemblewo-Kalwaria Wejherowska.
Każda z powyższych tras - ze względu na epidemię - została odwołana. Ks. Jacek Stryczek, inicjator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zachęca, by przeżyć EDK w wymiarze duchowym.
"Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że w obecnym czasie, EDK to przede wszystkim droga duchowej pracy nad sobą. Na tym etapie nie mówimy o żadnych propozycjach terminów nocnej wędrówki. Zachęcamy natomiast do tego, aby LUDZIE EDK wzięli na siebie duchową odpowiedzialność za modlitwę o uwolnienie świata od pandemii" - napisał ks. Stryczek w specjalnym przesłaniu skierowanym do liderów i uczestników EDK.
Ale czy da się duchowo przeżyć EDK w domowym zaciszu - skoro w zamyśle organizatorów jest to zachęta, by wyjść ze swojej strefy komfortu i nocą wyruszyć w konkretną - nawet 50 km - trasę.
- Trasa EDK minimum powinna trwać 8 godz. Tegoroczna, może stać się ekstremalnym wyzwaniem duchowym, jeżeli ktoś zdecyduje się na nocne trwanie na modlitwie - oczywiście w zaciszu własnego domu - dodaje J. Gorski.
Jako pierwsi na trasę mieli wyruszyć pątnicy z Leźna. Start trasy przewidziany był na 27 marca. Na swoim facebookowym profilu organizatorzy trasy "Norbertańskiej" poinformowali, że tegoroczna EDK, z racji panującej w Polsce epidemii, będzie miała charakter indywidualnej modlitwy.
"Pragniemy ją ofiarować w intencji wszystkich chorych, a także osób, które spieszą im z pomocą. Pragniemy modlić się i prosić Boga, aby szybko ustało niebezpieczeństwo i by On nas zachował od złego. Dlatego wszystkich zapraszamy do wspólnego przeżycia duchowego męki i śmierci Zbawiciela.
Bądźcie z nami w piątek, 27 marca o godz. 21 na modlitwie i Adoracji Krzyża. Będziemy przeżywać nabożeństwo Drogi Krzyżowej czytając tegoroczne rozważania "Droga przebaczenia - od zranienia do uzdrowienia". Modlitwę z kościoła w Leźnie transmitować będziemy on-line na stronie fb - @ParafiaLezno" - poinformowali organizatorzy.
A tak na EDK było rok temu:Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00