Samorząd województwa pomorskiego zdecydował o...
Na Pomorzu czas oczekiwania na wyniki badań na obecność koronawirusa wydłuża się. - W tej chwili trzeba czekać nawet 3 dni i dłużej. Marszałek Mieczysław Struk postanowił uruchomić dodatkowe laboratoria. Podjął też decyzję o samodzielnym zakupie potrzebnego sprzętu przez samorząd województwa pomorskiego - informuje Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.
Laboratoria mają powstać w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o., w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie. - Chodzi o wsparcie dwóch istniejących już w Gdańsku laboratoriów, aby czas od otrzymania próbki do wykonania badania skrócić. Obecnie mamy sygnały, że czas badań się wydłuża, a zapotrzebowanie na nie rośnie - mówił Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP.
Wszystkie placówki już zamawiają potrzebny sprzęt. Trwa też dostosowanie pomieszczeń i szkolenie personelu.
Niezależnie od zakupu sprzętu marszałek Struk zdecydował również, że wesprze rząd w działaniach dotyczących wykrywania koronawirusa, kupując z budżetu samorządu testy wykrywające SARS-CoV-2.