W tym roku zgromadzenie świętuje 800-lecie...
Zakon Ducha Świętego powstał w XII wieku we Francji. Inspiratorem był Gwidon, który w Montpellier założył szpital. - Charyzmatem zgromadzenia od samego początku jest świadczenie miłosierdzia wszystkim potrzebującym, a zwłaszcza porzuconym. Ojciec Gwidon za wszelką cenę ratował ludzkie życie. Otaczał opieką niezamężne ciężarne kobiety, samotne matki oraz niechciane dzieci. Uruchomił pierwsze na świecie okno niewiniątek, dzisiaj znane bardziej jako okno życia - mówi s. Pompilia Ziaja.
Przyjazd do Polski
Zakon Ducha Świętego sprowadził z Wiednia do Krakowa w 1220 r. biskup krakowski Iwo Odrowąż. Opiece duchaków został powierzony szpital w podkrakowskim Prądniku Białym. Dwadzieścia cztery lata później, w 1244 roku bp Jan Prandota przeniósł szpital i klasztor do Krakowa, nieopodal Bramy Floriańskiej. Przekazał zakonowi pod opiekę duszpasterską kościół parafialny pw. Świętego Krzyża, a obok ufundował szpital oraz klasztor dla braci i sióstr.
Posługa w Gdańsku
W latach 1983-1984 w sercu ks. kan. Kazimierza Krucza pojawiła się myśl o budowie Domu Samotnej Matki przy sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie. - Ksiądz Kazimierz znał nasze zgromadzenie, a charyzmat ojca Gwidona był mu bardzo bliski - podkreśla s. Pompilia. W kolejnych latach podjął się wznoszenia tego dzieła. Już w listopadzie 1989 roku, do domu przyjęto pierwsze samotne matki. - 8 września 1993 r. przyjechałyśmy z Krakowa do Gdańska, by objąć opiekę nad codziennym funkcjonowaniem Domu Samotnej Matki - opowiada s. Wacława Kosior.
Świętowanie
W ramach 800-lecia obecności sióstr w Polsce zgromadzenie przygotowuje obchody. - Otrzymałyśmy dekret od papieża Franciszka z łaską uzyskania odpustu zupełnego. Może go otrzymać każdy wierny przez cały 2020 rok, pod zwykłymi warunkami, który odwiedzi kaplicę zakonną, znajdującą się w Domu Samotnej Matki. Dodatkowo w lipcu będzie można obejrzeć wystawę o naszym charyzmacie, a także odprawiona zostanie uroczysta Msza św., w czasie której będziemy modlić się za owoce posługi sióstr duchaczek w Polsce, a także wypraszać dar nowych powołań - wyjaśnia s. Pompilia.

Więcej w 7. numerze "Gościa Gdańskiego" na 16 lutego.