Koncerty, konferencje, kursy, warsztaty i czas...
Historia pokarmelitańskiego kompleksu klasztorno-kościelnego w centrum Gdańska sięga XIV w. Przez wieki rozwijał się, był rozbudowywany, ale także padał ofiarą nieszczęść, pożarów oraz dewastacji. W XIX w. Prusacy wyrugowali stąd zakonników i obiekcie zorganizowali wojskowe koszary. W 1945 r. kościół św. Józefa splądrowała i podpaliła "wyzwoleńcza” Armia Czerwona. Wówczas to, w budynku schroniło się ponad 100 osób, które spłonęło wraz z budynkiem. Na ich cześć ustanowiono tu w 2000 r. Sanktuarium Ofiar Nieludzkich Systemów. W pożarze cudownie ocalała jedynie kaplica, w której znajdował się obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Współczesna historia klasztoru św. Józefa to przede wszystkim posługa duchowa Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a z drugiej strony troska o odnowienie miejsca.  Dowodem na to jest najnowsza jego adaptacja z lat 2016-2019. Co się zmieniło? - Powstało Oblackie Centrum Edukacji i Kultury. Obiekt, znajdujący się na terenie naszego klasztoru, został poddany konserwacji, odrestaurowany i wyremontowany. To, co do tej pory było niedostępne teraz zostanie udostępnione. Budynek zaadaptowano i wyposażono do działalności kulturalnej, dostęp do niego mają także osoby z niepełnosprawnościami - mówi o. Marcin Szafors OMI, dyrektor centrum.
Barbara Brzuskiewicz, kierownik prac konserwatorskich i Adam Dyla, pełnomocnik wykonawcy remontu, mówią o wielkim sukcesie swoich prac. - Udało się przywrócić dawną architekturę budynku. Zachować to, co konserwatorsko cenne - mówi B. Brzuskiewicz. Adam Dyla dodaje: - Projekt był trudny wykonawczo. Staraliśmy się pogodzić nowoczesność, walory użytkowe, z tym co narzuciła nam tu historia. Największym sukcesem tej realizacji jest to, że obiekt ożył i służy wszystkim - mówi A. Dyla.
U gdańskich oblatów już się wiele dzieje w odnowionych pomieszczeniach. - Ruszyły już zajęcia Gdańskiej Szkoły Kantorów. Swoje próby odbywa tu chór Music Everywhere. To dopiero początek wspólnych działań. Liczymy na kolejne inicjatywy - dodaje o. M. Szafors. Plany Centrum to m. in. cykliczne koncerty muzyczne, przeglądy teatralne, warsztaty, wystawy czy konferencje. Zgodnie z unijnymi wymogami przez 5 najbliższych lat placówka będzie za darmo udostępniać swoje przestrzenie inicjatywom, wpisujący się w misję Centrum.
Tymczasem, w najbliższą niedzielę, 1 grudnia odbędzie się uroczysta rekonsekracja misjonarskiego kościoła pw. św. Józefa. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.