Kilkuset katechetów archidiecezji gdańskiej...
Nauczyciele religii z całej diecezji stawili się w uroczystość Podwyższenia Krzyża na Mszy św. w oliwskiej świątyni. Wraz z metropolitą sprawował ją bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy oraz kilkunastu kapłanów. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Mudlaff, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza w Gdańsku. Nawiązał on w swych rozważaniach do ewangelicznego pytania: Nauczycielu, gdzie jest Twój dom? - W dzisiejszych czasach, gdy nastąpiło swoiste zapomnienie Pana Boga, rolą nauczyciela religii jest przypominanie o nim i dostrzeganie w dzieciach, naszych braci w wierze, który musimy nieść pomoc w zagubieniu i samotności. Uczyć ich, gdzie jest właściwa droga - mówił kapłan.
Druga część spotkania odbyła się w oliwskiej auli Jana Pawła II. Rozpoczął ją wykład ks. prof. Wojciecha Cichosza o wychowaniu integralnym, któremu mówca poświęcił swoją ostatnią książkę. Wspomniał o zagrożeniach, jakie dla młodych ludzi niesie ideologia światopoglądowej neutralności, pojawiająca się w pomorskich szkołach. O planach katechetycznych na pierwszą część roku szkolnego mówił także ks. Tyberiusz Kroplewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego archidiecezji. Przypomniał nauczycielom, że rozpoczyna się IX Tydzień Wychowania. - Ten czas ma zainspirować do przemyślenia w jaki sposób rodzice, dziadkowie, nauczyciele, katecheci i duszpasterze mogą pomóc młodym w rozeznawaniu powołania i rozpoznawaniu drogi życia - mówił kapłan. Do zgromadzonych katechetów przemawiali także Małgorzata Bielang, po. pomorskiego kuratora oświaty i Gabriela Lisius, starosta wejherowski. Na zakończenie spotkania biskupi wspólnie pobłogosławili katechetów, życząc im owocnej pracy z uczniami i głoszeniu Ewangelii. W archidiecezji gdańskiej pracuje obecnie ponad 800 nauczycieli religii, w tym ponad 500 świeckich.