Apel pamięci, otwarcie strefy nowoczesnych...
Uroczyste spotkanie poświęcone 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyło się z udziałem europosłów, posłów, przedstawicieli rządu i kilkuset gdańszczan. Kościół gdański reprezentował na uroczystości bp Wiesław Szlachetka. Większość gości w muzeum założyła na ręce charakterystyczne biało-czerwone powstańcze opaski, rozdawane przez wolontariuszy. Punktualnie o godz. 17 zawyły syreny, oznajmiając nadejście godziny W, wybuchu powstania 1 sierpnia 1944 r. Uczestnicy zastygli w zadumie i w ciszy oddali cześć bohaterom. Potem wysłuchali dwóch wierszy poświęconych powstańcom. Zamiast przemówień polityków, nastąpiło otwarcie Strefy Nowych Technologii w Muzeum II Wojny Światowej. Oficjalna inauguracja została wzbogacona premierą filmu pt. "Kartka z Powstania", czyli premiera pierwszego w Polsce projektu filmowego, zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości. Goście obejrzeli kilkunastominutową produkcję w specjalnych goglach i słuchawkach. - Wrażenie jest niesamowite, daje wrażenie obecności i udziału w sfilmowanych wydarzeniach. Każdy powinien skorzystać z tego urządzenia podczas wizyty w muzeum - komentował chwilę po projekcji bp Wiesław Szlachetka. Strefa muzeum wykorzystująca technologię VR (wirtualnej rzeczywistości) będzie rozwijana. - To rozszerzenie oferty edukacyjnej naszej placówki. Będziemy pracowali nad kolejnymi pomysłami, które są atrakcyjne szczególnie dla naszych młodszych gości - mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor muzeum.
Kolejnym wydarzeniem rocznicy powstania w gdańskim muzeum było przedstawienie teatralne "Sen”, przygotowane podczas warsztatów przez grupę uczniów pod kierunkiem reżyser Magdaleny Gajewskiej. Sztuka opowiada o działalności młodych osób, harcerzy, na rzecz ruchu oporu - w ramach działań konspiracyjnych małego sabotażu, w okresie okupacji i Powstania Warszawskiego. - To spektakl o gotowości nastolatków do zaangażowania się w walkę o wolną Polskę. Hołd pamięci dla przeszłości, ale również inspiracja do wdzięczności za dzisiejszą wolność - mówi reżyser. Po spektaklu publiczność nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami.