Wczesnym rankiem na pątniczy szlak wyruszyła z...
Od Mszy św. odprawionej w bazylice Mariackiej rozpoczęła się pielgrzymka śladami bł. Doroty z Mątowów. Wyruszyło na nią ok. 150 pątników.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. kan. Krzysztof Ławrukajtis. Kapłan przypomniał, że miejsce rozpoczęcia pielgrzymki jest nieprzypadkowe. - Co roku wyruszamy na pielgrzymkę do bł. Doroty z tego miejsca, w którym rozpoczęła się jej głęboka podróż z Panem Jezusem. To tutaj doświadczyła ona przemiany serca, która sprawiła, że odrzuciła sprawy ziemskie, a przyjęła to, co zaproponował jej Pan Jezus - mówił kaznodzieja.
- Takie wybory stają dzisiaj także przed nami. Każdy z nas musi zadecydować, czy wybiera to, co trudniejsze - mimo poczucia własnej słabości. Mamy odrzucić wszelki lęk. Bóg powołuje nas do pełni. Chce abyśmy przynosili owoce - mówił.
- Warto pomyśleć o tym, ile Bóg nam może dać przez swojego Ducha Świętego. Otwórzmy serca na dobre pragnienia. On chce byśmy przyjęli miłość, która przemieni nasze serca - dodał na zakończenie.
Wyruszających na trasę pielgrzymów pożegnał ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej. W swoim słowie podkreślił, że podejmowany przez pątników trud owocuje ożywieniem kultu błogosławionej zarówno w kościele gdańskim, jak i w samej bazylice Mariackiej. Przypomniał też plan obchodów wspomnienia błogosławionej oraz ujawnił, że na znajdującej się przy ul. Długiej kamienicy, w której mieszkała święta mistyczka, zostanie odsłonięta upamiętniająca ją tablica.
- Życzę wam, aby czas wędrowania z bł. Dorotą był dla was jak najbardziej owocny. Zarówno dla was samych, jak i dla tych, których intencje, prośby i podziękowania niesiecie do Mątowów Wielkich - zwracał się do pielgrzymów.