Jak co roku w niedzielę Wniebowstąpienia...
- Wniebowstąpienie Pańskie uczy nas, że trzeba życie ukierunkowywać ku Bogu. Przywołujemy więc dzisiaj te wszystkie rocznice i imiona wpisane w to 20-lecie koronacji Matki Bożej Wejherowskiej. Prosząc nadal o Jej wstawiennictwo i szczodrobliwe łaski - mówi abp Sławoj Leszek Głódź.
Eucharystii sprawowanej przed znajdującym się na kalwarii kościołem Trzech Krzyży przewodniczył metropolita gdański. Na odpustowe uroczystości przybyli także piesi i rowerowi pielgrzymi.
- Dzisiejsza uroczystość niesie dla nas niezwykle ważne, teologiczne przesłanie. A mianowicie, przypomina nam, że Apostołowie otrzymują od Chrystusa moc i misję przedłużenia Jego obecności i działania w świecie. Dokonywać się ona będzie przez świadectwo ich życia, nauczanie prawd Ewangelii, przez sprawowanie Eucharystii, posługę jednania w sakramencie pokuty. Do dziś są to najważniejsze zadania w Kościele - wyjaśnił hierarcha.
Arcybiskup, zwracając się do przybyłych na uroczystości wiernych, podkreślił, że największą wartością pielgrzymowania jest pobożność i wiara. - Jeśli Maryja jest obecna w odwiecznym planie Boga to poprzez tę tajemnicę jest również obecna wśród ludzi - w sanktuarium - które jest szczególnie miejscem uświęcenia. Stąd przybywamy tu każdorazowo, by się uświęcić, by być lepszymi - podkreślił abp Głódź.
Dodał również, że na drodze pielgrzymiej sanktuaria maryjne jawią się jako promieniujące duchowo przybytki pokoju, miejsca święte, w których Chrystus w szczególny sposób zamieszkuje pośród nas. - Maryja uczy nas odpowiedzi miłością na miłość, wiernością na wierność, daru z samego siebie za największy dar jakim jest sam Bóg. Sanktuarium jest więc miejscem, w którym doświadczamy tajemnicy obecności Maryi w Chrystusie i Kościele - dodał hierarcha.
Arcybiskup podkreślił, że współczesny świat oczekuje Chrystusa w nowym człowieku i w nowym Kościele. - Niech to sanktuarium służy wszystkim wiernym i niech będzie miejscem modlitwy, jak również oazą nowego życia religijnego, wokół którego będzie się tworzyła nowa kultura chrześcijańska - mówił.
Metropolita gdański odniósł się również do porannego pożaru, który wybuchł w kościele św. Piotra i Pawła na gdańskim Żabim Kruku. - Gdy świątynie płoną, to tak, jakby płonął nasz dom. Jednak dzięki wspaniałemu poświęceniu i odwadze strażaków, kościół uratowano - podkreślił.
Na zakończenie uroczystości odbyło się pożegnanie pielgrzymek powracających do swoich miejscowości. Towarzyszył mu specyficzny dla duchowości Kaszub gest tzw. pokłonu feretronów.