św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Spłonął fragment dachu świątyni na gdańskim...


 
Kościół św Piotra i Pawła na gdańskim Żabim Kruku dzięki sprawnej akcji strażaków został uratowany. Ogień pojawi się w niedzielę, około godz. 6, nad zakrystią świątyni. Pożar objął 200 m kw. dachu. - Ocalało wyposażenie kościoła. Na szczęście udało nam się ograniczyć straty do minimum. W kościele jest mała ilość wody. Tam pożar się nie przedostał. Udało nam się ewakuować wszystkie dzieła sztuki, one są zabezpieczone w nawie głównej. Dodatkowo zabezpieczyliśmy też ołtarz główny za pomocą folii, tak, żeby ewentualnie jakieś strumienie wody go nie uszkodziły. Łącznie na miejscu pracowało ponad 80 strażaków - mówił nadbryg. Tomasz Komoszyński, Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, który osobiście dowodził akcją gaśniczą.
Przy kościele, w trakcie akcji gaśniczej pojawił się abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - Na szczęście nie jest uszkodzona cała kubatura, tylko część prezbiterium i zakrystia, ale ocalała świątynia. Pragnę podziękować dzielnym strażakom, bo dzięki nim kościół uratowano. W środę udzielałem tu bierzmowania, jeszcze te dekoracje są wszystkie. Dzieła sztuki są też zabezpieczone. Ten kościół jak feniks z popiołów powstawał dzięki ks. Annusewiczowi i odzyskał piękną, gotycką szatę. Kiedy płonie dom Boży jest tragedia i każdy ma łzy w oczach, ten się szczęśliwie zakończył - mówił abp. Sławoj Leszek Głódź.


Abp Sławoj Leszek Głódź i nadbryg. Tomasz Komoszyński, komendant wojewódzki PSP w Gdańsku, obserwują akcję gaśniczą strażaków.

Piotr Piotrowski /Foto Gość 
- Z wyposażenia nic tu nie spłonęło. W 1984 r. odprawiałem tu Mszę św., przed kościołem, który był w odbudowie. Ks. Filipiak, ówczesny proboszcz, przywiózł tu po wojnie dwa wagony wyposażenia ze Stanisławowa, obraz i wota. Myślę, że nawet w ciągu miesiąca mogą być tu celebrowane Msze św. Pozostanie tylko wyremontować prezbiterium i sklepienie nad nim i zakrystią, ale to stwierdzą biegli - dodał metropolita gdański.
Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku: - W momencie, gdy wybuchł pożar w kościele nie prowadzono prac remontowych. Wiemy, że w świątyni nie było instalacji przeciwpożarowej. Na miejscu są pracownicy urzędu konserwatorskiego. Jutro ocenią stan ołtarza.
Do południa strażacy usunęli spalone elementy konstrukcji dachu i zabezpieczyli go plandekami. Trwa ustalanie przyczyn pożaru - nieoficjalnie mówi się o zwarciu instalacji elektrycznej nad zakrystią. Przyczyny pożaru ustalą biegli pod nadzorem gdańskiej prokuratury.
Kościół św. Piotra i Pawła to historyczna fara Starego Przedmieścia. Zbudowano go w 1397 roku jako filię kościoła Mariackiego. Należy do największych gotyckich kościołów Gdańska. W latach 1622-1945 był głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych. Odbywały się tutaj nabożeństwa po polsku, angielsku, francusku i niemiecku. Od 1945 r. służy rzymskim i ormiańskim katolikom.
 

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00