- Obchodzimy dziś historyczny dzień ogłoszenia...

Wierni archidiecezji gdańskiej zgromadzili się 4 maja na placu przed gdyńską kolegiatą NMP, aby podczas uroczystej Eucharystii świętować ogłoszenie tego najstarszego kościoła w mieście bazyliką mniejszą. Tytuł ten nadał świątyni papież Franciszek dekretem Kongregacji ds. Dyscypliny i Kultu Bożego, podpisanym przez kard. Roberta Saracha 21 listopada 2018 roku.
Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Wraz z nim Mszę św. sprawowali: abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita Gdański, obaj gdańscy biskupi pomocniczy, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp Arkadiusz Okroj z Pelplina, bp Józef Szamocki z Torunia oraz kilkudziesięciu kapłanów.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele. Nie zabrakło także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, armii i służb mundurowych, delegacji środowisk patriotycznych oraz licznie zgromadzonych parlamentarzystów Wybrzeża.
Wydarzenie swoją obecnością uświetnił poczet sztandarowy i Kompania Honorowa Marynarki Wojennej. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała Orkiestra Reprezentacyjna MW oraz Polski Chór Kameralny pod dyrekcją prof. Jana Łukaszewskiego.

- Chociaż wygląda skromnie, świątynia jest odnowiona i przyjazna - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

- Sto lat czekałaś Gdynio na ten dzień i sto lat czekałaś świątynio na tę uroczystość - mówił w słowie powitania abp Głódź. - Umiłowani diecezjanie, przyszliście, aby głosić chwałę Matki Chrystusowej i oddać Jej cześć - zwracał się do wiernych.
Metropolita przybliżył także zgromadzonym barwną historię gdyńskiej świątyni. - Od ponad 90 lat świątynia ku czci Najświętszej Maryi Panny stanowi ze względów historycznych, kulturowych, religijnych i duszpasterskich jedno z najważniejszych miejsc na Pomorzu - mówił.
- Dziękujemy Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyróżnienie kolegiaty gdyńskiej. To bardzo ważny i potrzebny akt wpisujący się w dzieje Kościoła i ojczyzny, a szczególnie miasta Gdyni. Ufamy wszyscy, że będziemy modlić się gorliwie w intencjach papieskich, uzyskiwać odpusty oraz umacniać naszą więź z Kościołem i z następcą św. Piotra - podkreślał metropolita.
Na początku uroczystości biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński odczytali dekret Stolicy Apostolskiej. Następnie nuncjusz wraz z biskupami i władzami miasta udali się do wnętrza bazyliki i dokonali jej uroczystego otwarcia. Nuncjusz poświęcił także jej odnowione wnętrze oraz nową, nawiązującą do morskiej symboliki monstrancję. Wraz z metropolitą odsłonił także tablice, będące upamiętnieniem dzisiejszego wydarzenia. Ta część uroczystości zakończyła się trzykrotnym odmówieniem modlitwy "Zdrowaś Mario" w intencji papieża, pokoju na świecie oraz wszystkich rodzin.