św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Gdańska prokuratura okręgowa gromadzi kolejne...
Śledczy właśnie otrzymali opinię dotyczącą telefonów i komputera, zabezpieczonych w mieszkaniu Stefana W., zabójcy prezydenta Gdańska. - Sprzęt ten został przekazany do analizy, która miała pokazać, czy podejrzany przygotowywał się do popełnienia przestępstwa. Czy korzystał z niego, a jeśli tak, to czy wykorzystywał go np. do pozyskiwania informacji dotyczących prezydenta Adamowicza. Trwa analiza tego dokumentu - mówi prok. Grażyna Wawryniuk, rzecznik gdańskiej prokuratury.
Dodatkowo prokuratura przekazała do Sądu Okręgowego w Gdańsku wniosek o skierowanie Stefana W. na obserwację sądowo-psychiatryczną. Jednorazowe badanie psychiatrów w styczniu bieżącego roku nie dało odpowiedzi, czy mężczyzna jest poczytalny. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, Stefan W. będzie poddany obserwacji sądowo-psychiatrycznej przez minimum miesiąc. - Biegli będą badać aktualny stan zdrowia psychicznego podejrzanego, a także jego poczytalność, czyli zdolność rozpoznania znaczenia czynu, którego dokonał 13 stycznia i możliwość pokierowania przez mężczyznę swoim postępowaniem - dodała G. Wawryniuk.
Prokuratura poinformowała również, że powoła zespół biegłych, którzy zbadają przebieg akcji ratunkowej z 13 stycznia, prowadzonej przez ratowników na scenie na Targu Węglowym tuż po tym, jak prezydent Adamowicz został zraniony nożem. Do prokuratury trafił list biegłego lekarza sądowego, w którym twierdzi, że akcja była prowadzona nieprawidłowo. - Według niego ratownicy nie powinni byli prowadzić 40-minutowej reanimacji na scenie, tylko natychmiast przywieźć poszkodowanego do szpitala, gdzie - jak twierdzi - były większe szanse na uratowanie życia. Stąd decyzja o powołaniu biegłych - mówi G. Wawryniuk. W zespole ma pracować lekarz sądowy, kardiolog i specjalista z zakresu ratownictwa medycznego. Zabezpieczona zostanie też dokumentacja przebiegu czynności ratowniczych podjętych wobec prezydenta Adamowicza.
Przypomnijmy: 13 stycznia wieczorem 27-letni, karany wcześniej Stefan W., podczas finału WOŚP w Gdańsku wtargnął na scenę i zaatakował nożem prezydenta Gdańska. W nocy ciężko ranny Paweł Adamowicz przeszedł pięciogodzinną operację. Następnego dnia zmarł. Sekcja zwłok wykazała na jego ciele m.in. trzy głębokie rany - jedną w okolicy serca i dwie w brzuchu. Stefanowi W. postawiono zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Grozi za to nawet dożywocie. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00