św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

- Chcemy przyjąć cierpienie, którego...
Chorzy i niepełnosprawni oraz przedstawiciele środowisk im posługujących spotkali się 11 lutego w katedrze oliwskiej, by wspólnie przezywać 27. Światowy Dzień Chorego. W ławkach - prócz chorych - zasiedli lekarze, pielęgniarki, pracownicy i wolontariusze Caritas oraz Centrum Ochotników Cierpienia, a także osoby, które z ramienia władz państwowych i samorządowych organizują pomoc chorym.
Mszy św. odprawianej przez posługujących chorym kapelanów, przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.
- Przybywamy dziś do naszej katedry, aby modlić się o zdrowie ducha i ciała. Prosimy o moc dla nas samych oraz tych, którzy nas otaczają opieką - zaznaczał metropolita. 


Abp Sławoj Leszek Głódź wraz z bp. Zbigniewem Zielińskim i ks. inf. Stanisławem Ziębą, dokonują aktu oddania chorych w opiekę MB z Lourdes.

ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość


Homilię podczas uroczystości wygłosił ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas. Nawiązując do słów odczytanej Ewangelii podkreślał, że zgromadzeni w świątyni wierni, podobni są do ludzi, którzy garnęli się do Jezusa, pragnąc dotknąć się frędzli Jego płaszcza. - Podobnie jak oni możemy doświadczyć Jego dotyku - mówił kapłan.
Kaznodzieja stwierdził także, iż Boga często doświadczamy, spotykając Jego prawo. - Przykazania jednak to nie tylko wykaz nakazów i zakazów. Stwórcy dotykamy w Jego prawie uzdrawiającej miłości - wyjaśniał.
- Wobec wyniszczenia chorobą, duch i ciało potrzebują dotyku Bożej łaski. Chrystus, który dźwiga krzyż pokazuje, że cierpienie i ból może stawać się bardzo ważną ofiarą - nie daremną - jeżeli ponoszone są w określonej intencji powiedział ks. Janusz Steć. Zaznaczał, że swoją postawą nauczył nas tego sam Jezus Chrystus. - Ofiara podejmowana za drugiego staje się uzdrowieniem nade wszystko duszy i ducha, ale także i ciała - dodał kapłan.
W swoim słowie ks. Steć przypomniał, że spotkania z łaską Boga potrzebują nie tylko chorzy, ale także ci, którzy chorym posługują oraz ludzie odpowiadający za organizację pracy służby zdrowia, a najlepszy nawet system opieki zdrowotnej, potrzebuje wrażliwości konkretnego, posługującego chorym człowieka.
- Maryjo prowadź nas do Chrystusa w którym jest uzdrowienia, siła i pokrzepienie. Spoglądaj na nas w naszej codzienności - modlił się na zakończenie homilii ks. Steć. 


Dariusz Majorek, dyrektor pomorskiego oddziału PFRON, przyjmuje z rąk metropolity list gratulacyjny.

ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość


Po homilii metropolita wraz z kapłanami udzielili chorym sakramentu namaszczenia.
Na zakończenie Eucharystii abp Sławoj Leszek Głódź, klękając przed kopią lurdzkiej figury Matki Bożej, dokonał aktu zawierzenia Maryi chorych, służby zdrowia, wolontariuszy, diecezjalnej Caritas oraz urzędów odpowiedzialnych za służbę zdrowia. - Matko naszego Pana, która objawiając się w Lourdes(...) przyniosłaś ciepło swojej matczynej obecności, światło i piękno Bożej łaski! Tobie zawierzamy chorych naszej archidiecezji i całego świata. Prowadź nas do odkrycia tego, który jest źródłem życia wiecznego, Twojego Syna Jezusa Chrystusa - modlił się metropolita.
Metropolita uhonorował specjalnym listem gratulacyjnym osoby wyróżniające się w trosce o chorych. W tym roku byli to: dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, przedstawiciel środowiska medycznego, Dariusz Majorek, dyrektor pomorskiego oddziału PFRON oraz Magdalena Grabska, pielęgniarka środowiskowa podstawowej opieki zdrowotnej.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00