św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Tłumy gdańszczan zgromadziły się w poniedziałek...
Przyszli z flagami przewiązanych kirem, z transparentami mówiącymi o zaprzestaniu nienawiści, a także ze zniczami, które zapalano na znak pamięci.  
- Żegnamy dziś człowieka, który poświęcił całe swoje życie sprawie Gdańska. Nie jest to pusty frazes To musi teraz wybrzmieć, żebyście znali prawdę o naszym prezydencie w tej trudnej godzinie. Szefie, drogi Pawle obiecuje, ze my - gdańszczanie wypełnimy Twój testament - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska.
- Paweł Adamowicz trwale odmienił nasze kochane miasto, nasz Gdańsk. To Jego decyzje i Jego działania, Jego inspiracja spowodowały, że Gdańsk jest dziś jednym z najwspanialszych miejsc do życia w Polsce. Rozpoznawalnym w Europie i na świecie - kontynuowała A. Dulkiewicz.
- Paweł Adamowicz marzył o Gdańsku otwartym, solidarnym i obywatelskim. Często podkreślał, witając gości zagranicznych, że Gdańsk to miasto wolności i solidarności. Konkretnymi działaniami inspirował nas abyśmy coraz bardziej kochali bliźniego. Bez względu na to skąd pochodzi, jaki jest i jak bardzo się różnimy - podkreśliła.
Już na początku z głośników popłynęły ostatni słowa prezydenta, wypowiedziane na chwilę przed tragedią. "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności(…). To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję".
Na wiecu spotkali się politycy różnych opcji, a także przedstawiciele wielu wyznań, by wspólnie uczcić pamięć prezydenta Gdańska, m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, senator Antoni Szymański, prezydent Lech Wałęsa, a także Donald Tusk, przewodniczącego Rady Europejskiej, który zabrał głos.
- Jeszcze niespełna dobę temu, kiedy uniósł światło do nieba - w stronę Pana Boga. Wiemy wszyscy, że był człowiekiem głębokiej wiary - autentycznej wiary. Za tę postawę dziękujemy i wierzymy również, że Bóg pełen dobroci i miłosierdzia - już dzisiaj w wyszedł mu na spotkanie ze swoim Światłem Wiecznym. Dlatego mówimy: "Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie" - modlił się abp Sławoj Leszek Głódź.  
- Jesteśmy tutaj, by łączyć się w bólu z jego rodziną i uczcić jego pamięć. Jesteśmy bardzo mocno zdruzgotani tym co się stało i myślę, że minie bardzo dużo czasu zanim się ludzie z tym pogodzą - o ile w ogóle można się z taką tragedią pogodzić - mówi jedna z uczestniczek wiecu.
Niezwykle przejmujące było zakończenie wiecu na Długim Targu. Przez kilka minut nad zgromadzonym tłumem rozbrzmiewał utwór "The Sound of Silnce" P. Simona i A. Gurnfankela w wykonaniu Davida Draimana z Disturbed.
Disturbed - The Sound Of Silence


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00