św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Tysiące gdańszczan wzięło udział w 9. Orszaku...
Przemarsz rozpoczął się w południe, od odmówienia przed Bazyliką modlitwy Anioł Pański, prowadzonej przez bp Zbigniewa Zielińskiego i towarzyszącego mu ks. Ireneusza Bradtke, proboszcza świątyni. - Wszystkich przywołuje do betlejemskiego żłóbka tajemnica. Zarówno magów wtedy i nas dzisiaj. To tajemnica Boga, który stał się człowiekiem - mówił bp Zbigniew Zieliński.
Po modlitwie tłum ruszył ulicą Piwną i Tkacką, na ul. Długą i Długi Targ, gdzie u stóp Zielonej Bramy znajdował się żłóbek. Na czele pochodu maszerowali bębniarze i anioły na szczudłach, które dołączyły do grupy pod Wielką Zbrojownią. Za nimi kilkaset dzieci w przebraniach dam dworu i rycerzy z wszystkich stron świata. Za tłumem dworzan i zbrojnych dostojnie podążali na koniach Trzej Królowie w monarszych szatach. W tym roku w ich role wcielili się: Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO, Larry Okey Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Grzegorz Wszelaczyński z Zespołu Szkół Fregata, współorganizującej przemarsz. Po drodze orszak był dwukrotnie zatrzymywany. Przy Wielkiej Zbrojowni, która pełniła rolę Pałacu Heroda, okrutny władca próbował zawrócić pochód. Po raz drugi maszerujących usiłowały zatrzymać przy Fontannie Neptuna diabły. Bezskutecznie; zostały pokonane przez anioły w spektakularnej walce.
Na scenie pod Zieloną Bramą znajdował się betlejemski żłóbek ze Świętą Rodziną i żywymi zwierzętami. Rolę Maryi i Józefa odegrało małżeństwo rodziców dzieci ze szkoły Fregata. Po przybyciu do stajenki Trzej Królowie złożyli w niej symboliczne dary, pokłon Świętej Rodzinie oddał też bp Zbigniew Zieliński. Kilkunastotysięczny tłum odśpiewał kolędy wraz z Michałem Juszczakiewiczem, prowadzącym Orszak oraz chórem Towarzystwa Śpiewaczego z Trąbek Wielkich. Na zakończenie dla uczestników przemarszu zagrał carillon wieży Ratusza Głównego Miasta.
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gdańska już po raz dziewiąty. Pierwsze gdańskie orszaki odbywały się w Oliwie, w Parku Oliwskim i w okolicach bazyliki archikatedralnej.  Ze względu na zwiększająca się z roku na rok liczbę uczestników zmieniono miejsce przemarszu na ulice Głównego Miasta. Organizatorem Orszaku Trzech Króli było gdańskie Stowarzyszenie SUM, miasto Gdańsk oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice z oliwskiego Zespołu Szkół Fregata.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00