św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Gdy w wielu miejscach na Pomorzu zakończą się...
Przygotowania do Bożego Narodzenia w parafii św. Bartłomieja zaczęły się w czasie, gdy rzymscy katolicy świętowali przyjście nowo narodzonego Jezusa.
Kościół św. Bartłomieja i gdyńska parafia, działająca od dwóch lat przy Kolegiacie, służą wiernym z niemal całego obszaru dawnego województwa gdańskiego. To teren od Helu przez Wejherowo, Rumię, Redę, Trójmiasto, Banino, Pruszcz aż po Tczew.
- W czasie niedzielnej Eucharystii kościół jest pełen. Nasza parafia jest młoda, to wynik migracji do większych miast, spowodowana poszukiwaniem lepszej pracy. Dlatego mamy więcej chrztów niż pogrzebów - mówi ks. Ulicki.
Parafia angażuje się także w życie religijne archidiecezji gdańskiej - bierze udział w ekumenicznej modlitwie za zmarłych, spotkaniach z cyklu „Asyż w Gdańsku” czy też pracy katechetycznej w pobliskiej szkole podstawowej.
Teraz przed parafianami jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w roku. - Nasz obrządek nie zmienił kalendarza, dlatego w świętowaniu dzielą nas dwa tygodnie. To powoduje, że w świątecznej liturgii bierze też udział część osób wyznania prawosławnego, który trzymają się tradycji kalendarza juliańskiego - dodaje ks. Ulicki.
Święta Bożego Narodzenia u grekokatolików, podobnie jak w obrządku rzymskim, rozpoczyna Wigilia. Wieczorem wierni gromadzą się na Eucharystii podobnej do tradycyjnej polskiej Pasterki.
- Zaczniemy uroczystość o godz. 20.30, bo wiele osób musi do nas dojechać, a w tradycji jest też wspólna wieczerza, którą każdy chce spędzić z najbliższymi. W trakcie liturgii przywitamy nowo narodzonego hymnem "Emanuel", czyli Bóg z nami, którą śpiewają wierni razem z księdzem. Potem będzie błogosławieństwo darów ziemi: chleba, pszenicy, oleju i wina - wyjaśnia ks. Józef Ulicki.
Rozbudowana jest też liturgia Bożego Narodzenia, gdy ksiądz błogosławi wiernych olejem, czyniąc na ich czołach znak krzyża. - To błogosławieństwo przyjęcia, do którego przystępują wszyscy wierni w kościele. Ważny element liturgii - dodaje mitrat.
Kolejne dni stycznia, 8. i 9., to święto Matki Bożej Rodzicielki i św. Szczepana. Ks. Józef Ulicki przewiduje, że w świątecznych dniach świątynia będzie pełna wyznawców. Jak zapewnia, dla rzymskich katolików to także dobra okazja do tego, by zbliżyć się do siebie.
- Drzwi naszego kościoła zawsze są otwarte dla naszych braci. Serdecznie zapraszam do uczestniczenia w naszej liturgii. Wiele osób będzie miało okazję do zapoznania się z piękną, starą i bardzo bogatą obrzędowością. W tym wszystkim łączy nas katolików nowo narodzony Jezus - zaprasza do odwiedzin ks. mitrat Józef Ulicki.
Parafia greckokatolicka św. Bartłomieja i Opieki NMP znajduje się w centrum Gdańska, przy ul. Zaułek św. Bartłomieja, w sąsiedztwie szkoły muzycznej i Galerii Madison. W czasie Bożego Narodzenia wszystkie Mszę św. będą sprawowane o godz. 17.30, poza liturgią w Wigilię o godz. 20.30.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00