Doroczna Gala Wolontariatu archidiecezjalnej...
Gala odbyła się w sali konferencyjnej gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. To szczególnie ważne miejsce na mapie miasta, szczególnie w nawiązaniu do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Salę wypełniła grupa kilkuset członków Caritas z całej archidiecezji gdańskiej. Nim wręczono nagrody, wolontariusze mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Sekret". To niezwykłe przedsięwzięcie pod patronatem gdańskiej Caritas, w którym wzięli udział - grając role w sztuce - razem bezdomni i podopieczni Młodzieżowej Placówki Wychowawczej w Sopocie. Sztuka "Sekret", której prapremiera miała miejsce w sopockim teatrze "Atelier" w listopadzie br., to opowieść o odkrywaniu mocy płynącej z serca oraz błędach i braku zrozumienia rodziców wobec własnych dzieci. Wzruszające przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami i owacją na stojąco.
Po części artystycznej nagrodzono najlepszych wolontariuszy nagrodą Samarytanina Roku. Indywidualną nagrodę odebrała p. Zdzisława Kurczewska, wolontariuszka Młodzieżowej Placówki Wychowawczej w Sopocie, która od lat wspiera wychowanków m. in. pomocą w nauce. Rafał Stasiński otrzymał nagrodę za swoje zaangażowanie w projekty, przeprowadzone w ostatnich miesiącach, zaraz po rozpoczęciu współpracy - w tym projekt senioralny Bal na Dolnej, angażujący osoby z Dziennego Domu Seniora. Wśród Parafialnych Zespołów Caritas najlepszym w diecezji zostali wolontariusze z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie. W kategorii Szkolnych Kół zwyciężył zespół Szkoły Podstawowej nr 38 z gdańskiego Niedźwiednika. - Nagrody to szczególne docenienie tych, którzy angażują się i w kreatywny sposób niosą przesłanie miłości bliźniego w swoich środowiskach. Honorujemy nimi także naszych wolontariuszy, którzy działają od lat i przyczyniają się do rozsiewania ziaren dobra wokół siebie - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas.
W trakcie Gali rozdano także akty powołaniowe nowym kołom Caritas przy parafiach - takie powstały w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie - i 13. szkolnym organizacjom z całej diecezji. Na zakończenie nagrodzono też dziewięciu wolontariuszy zagranicznych, którzy przez rok działali w gdańskiej Caritas.