św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

- To "chcę" wypowiedziane przez Mistrza jest...
W sobotę 1 grudnia rozpoczęło się Forum Ewangelizacyjne. W spotkaniu, które odbywa się w gdańskiej Hala Widowiskowo-Sportowej AWFiS bierze udział kilkaset osób.
Okazją do zorganizowania forum jest 40. rocznica powstania pierwszej wspólnoty Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Pomorzu. Słowem przewodnim jest: "Chcę" (Mt 8,3), wypowiedziane przez Chrystusa, gdy uzdrawiał chorego z trądu.
Gośćmi forum są "Mocni w Duchu", którzy prowadzą muzyczne uwielbienie. Natomiast konferencje poprowadzą Marcin Zieliński, lider wspólnoty Głos Pana z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach. Jest on znanym mówcą na fora charyzmatycznych, konferencjach, rekolekcjach w całej Polsce oraz zagranicą, a także o. Paweł Sawiak SJ, duszpasterz zespołu "Mocni w Duchu".
- Ten jubileusz jest niezwykły, a forum dobrą okazją, byśmy za ten czas podziękowali. Nasze świętowanie jest też wspaniałym momentem, by uświadomić sobie, że nie możemy zafiksować się i skupiać na tym, żeby rozpamiętywać to co było. Bo wpadamy w schematy i przegapimy to, co Bóg chce zrobić w naszym życiu dzisiaj - mówił Marcin Zieliński.
- Czy kiedy zapraszasz Ducha Św. do swojego życia na początku dnia, to czy naprawdę uważasz, że może On zrobić co chce? Czy raczej mówisz: "Duchu Św. przyjdź, ale nie przesadzaj ze zmianami. Przyjdź, ale to ja zdecyduje, jak ma być" - pytał uczestników lider.
- W naszych sercach nie możemy się zgodzić na taki stan ducha, gdzie będziemy sobie porostu egzystować. Zastanówmy się czy mamy w sobie ogień - dla Boga, do ewangelizacji, do modlitwy - taki sam jak na początku? Pamiętajmy, że Duch Św. jest zawsze gotowy, by nas na nowo rozpalić, ale musimy tego naprawdę chcieć - podkreślił.
Temat konferencji M. Zielińskiego brzmiał: "Wybrałem Cię”. - Każdy z nas potrzebuje powiedzieć Bogu nasze ponowne "tak". Dajmy się Bogu zapalić - wyjaśnił M. Zieliński.
- Pan chce, żebyśmy doświadczyli bycia umiłowanymi dziećmi Boga, w których ma upodobanie. Jesteśmy namaszczeni i posłani. Mieszka w nas Bóg. Jeśli żyjesz Nim, to będziesz miał w sobie ciągle ogień, którym będziesz zarażał innych, nawet nie wiedząc kiedy - mówił M. Zieliński.  
Centralnym punktem forum była Msza św., której przewodniczył bp Z. Zieliński.
- Trędowaty to człowiek dotknięty, wedle biblijnego obrazu, nie tylko chorobą ciała, ale również duszy. Wielu z nas dotkniętych jest "trądem" z którego wyleczyć może nas jedynie Chrystus - podkreślił biskup.
- Dlatego owo "chcę" wypowiedziane przez Mistrza z Nazaretu jest zaproszeniem do tego, by nam chciało się chcieć. Ale czego mamy chcieć? Miłosierdzia Bożego, które wpisuje się w owo chcenie, także dlatego, że jest kluczem do przebitego boku Chrystusa - wyjaśnił duszpasterz.
- Wypowiedzmy Chrystusowi nasze "chcę” - zakończył biskup.
Forum zakończy się w niedziele 2 grudnia. Patronem medialnym wydarzenia jest "Gość Niedzielny".


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00