- Z roku na rok rośnie nie tylko ilość zgłoszeń...
Tegoroczna 3. edycja "Kurtyny" wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. - Temu tematowi poświęciliśmy spektakl otwarcia "Niepodległa, niepokorna" w wykonaniu Teatru Bambo ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi. Każdy dzień otwieramy akcentem patriotycznym, tj. recytacją bądź pieśnią - wyjaśnia Monika Baran, rzecznik prasowy "Kutyny".
Przez cały czas trwania przeglądu, każdy wieczór, w kościele Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku to prawdziwe święto teatru amatorskiego. Bo tutaj spotykają się grupy, które chcą upowszechniać pozytywne i dobre wartości, doskonalić swój warsztat aktorski oraz zaprezentować się szerokiej publiczności.
- Spektakle są zróżnicowane. Wrażenie robi gra aktorska, przekazywane emocje. Nie brakuje również widowisk pełnych tańca, muzyki czy gry świateł - dodaje M. Baran.
Ze wspaniałym przyjęciem zakończonym owacją na stojąco spotkał się Teatr 40 Serc, w którego skład wchodzą wszyscy uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Centrum Pomocowego im. św. Siostry Faustyny w Rumi.
Trzon grupy to osoby odbywające swoją rehabilitację społeczno-zawodową w pracowni teatralnej. - Aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu. Poprzez aktorstwo mogą wyrażać siebie, swoje uczucia i emocje, których ekspresja na co dzień sprawia trudność - mówi M. Wyrębiak, instruktorka terapii zajęciowej.
- Poprzez teatr nasi aktorzy przełamują wiele barier, aby ukazać piękno człowieczeństwa i godność każdego człowieka. Teatr jest bardzo dobrą formą terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to też forma rehabilitacji społecznej - otwarcia się do ludzi - dodaje M. Wyrębiak.
- Bardzo podoba mi się, że mogę występować. Lubię, kiedy na widowni siedzi dużo ludzi - mówi Krzysztof. Olga dodaje, że przed każdym występem łapie ją lekki stres, ale taki pozytywny. - Lubię to robić i cieszy mnie, że mam taką możliwość - podkreśla.
Jarek Szydłak, pomysłodawca i współorganizator "Kurtyny", podkreśla, że każda edycja przeglądu pokazuje, że warto podejmować trud przygotowania. - Występują u nas grupy, które totalnie zaskakują formą przekazu. Rozbraja mnie ich profesjonalne przygotowanie i różnorodność podejmowanych tematów. "Kurtyna" pokazuje, że ludzie chcą działać - mówi.
Dodaje jednocześnie, że ich największą bolączką jest brak miejsca. - Zaadoptowanie na cały tydzień kościoła, tak żeby odbyło się to bez uszczerbku dla życia wspólnotowego, to gigantyczne wyzwanie. Bardzo dziękujemy za to proboszczowi ks. Zenonowi Pipce - podkreśla. J. Szydłak.
Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby udało się zebrać fundusze pod budowę Katolickiego Amatorskiego Centrum Kultury. - Mamy zgodę abp Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, ale nadal brakuje funduszy na realizację. Stąd prośba o wsparcie. Wszystkie szczegóły znaleźć można na stronie: kackmalykack.pl - mówi J. Szydłak
Jeszcze dzisiaj (piątek 30 listopada) na scenie zaprezentują się:

godz.18:45 - Kłobuczki z Biskupca ze spektaklem "Świtezianka";
godz.19:15 - Czarne Owieczki ze spektaklem "Wolność";
godz. 20:00 - Pilski Teatr Tańca ze spektaklem "Obcy";
godz. 21:00 - St. Lawrence ze spektaklem "Ostatecznie".

Wstęp wolny.
A już w sobotę 1 grudnia o godz. 18.45 odbędzie się wręczenie nagród połączone z koncertem zespołu niemaGotu, twórców hymnu na Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie.
Patronem medialnym "Kurtyny" jest "Gość Niedzielny".