- Ponad 18 lat czekaliście na konsekrację Waszej świątyni. Jest potężna, mogłaby być bazyliką, na którą Żukowo zasługuje. Szczególnie ze względu na liczbę osób uczestniczących w niedzielnych Mszach św. Dbajcie o to, by tak się działo nadal - mówił abp Sławoj Leszek Głódź do parafian. Biskup wspomniał o budowie i żarliwej modlitwie żukowskich wiernych. Przypomniał, że budowa świątyni, prowadzenie inwestycji wiąże się z trudami, cierpieniem i wysiłkiem. Ale też z konkretnym dziełem i ludźmi. - Wasz kierownik budowy ma mocny uścisk dłoni, to człowiek czynu. Przez te ręce przeszły tysiące cegieł. Wasz kościół to świątynia zbudowana z cegieł, kamieni i cementu. To ludzie są żywymi kamieniami kościoła. Jesteście wybranym plemieniem, abyście ogłaszali chwalebne dzieła Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swego światła – mówił abp Głódź. Wspomniał także o zasługach proboszcza Czesława Lasa. - Dzięki niemu działa tu wiele grup. Liczna służba liturgiczna, skąd wyjdą, daj Boże, kolejni kapłani. Zespoły muzyczne, które nagrywają płyty, chór, Caritas. Tu było pole, rżysko, uroczysko, a dzisiaj jest piękna świątynia, wierni, którzy uczestniczą w tej wspólnocie. To znaki, że parafia żyje. Żyje także dzięki duszpasterzom, kapłanom – podkreślił abp Głódź.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie została powołana 25 lipca 1999 r. 28 lipca 2002 r. odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego, pochodzącego z grobowca św. Faustyny. W grudniu 2002 r. poświęcenia kościoła i dzwonów dokonał abp Tadeusz Gocłowski, ówczesny metropolita gdański.