św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.


W środę 17 października w Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach kursu wolontariatu opiekuńczego.
Na całość kursu składa się cykl 14 wykładów realizowanych w ciągu 7 spotkań odbywających się w każdą środę. - Po tym czasie nastąpi podział uczestników na 10-osobowe grupy warsztatowe. Każda z nich zapozna się z podstawami pielęgnacji chorego, odbędzie zajęcia z pielęgniarką, fizjoterapeutką oraz psychologiem - wyjaśnia koordynatorka.
Następny etap kursu to praktyki. - Te realizowane będą na naszym oddziale oraz w instytucjach zewnętrznych, m.in. Domach Pomocy Społecznej, Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych czy szpitalach. Chcemy tym samym pokazać potencjalnym wolontariuszom, że tam również można pomagać. Być może część z naszych kursantów wybierze właśnie którąś z zewnętrznych instytucji - dodaje B. Szynaka.
Kurs przeznaczony jest dla osób pełnoletnich - w tym młodzieży szkolnej, studentów, dorosłych; osób różnych zawodów i kwalifikacji.
B. Szynaka podkreśla, że w tej edycji kursu szczególnie poszukiwani są wolontariusze, którzy chcieliby udzielać się w hospicjum domowym. - Widzimy bardzo dużą potrzebę pomocy na tym polu. Dlatego zachęcamy do zgłaszania się na kurs osoby zainteresowane takim rodzajem wsparcia - podkreśla. 
Wolontariat to nieodpłatna i dobrowolna forma pomocy. Nie należy jednak zapominać, że powinna być stała. - Nie trzeba rezygnować z pracy zawodowej, by być wolontariuszem. Działamy na zasadzie grafiku. Wolontariusz deklaruje, w jakie dni i ile czasu może poświęcić na pomoc. Minimalnie powinien to być jeden dzień w tygodniu, w trakcie którego wolontariusz wygospodaruje 3 godziny na wsparcie - wyjaśnia B. Szynaka.
- Wolontariusze są niezwykle potrzebni. To osoby, które bardzo często stają się powiernikami osób chorych. Towarzyszą im, rozmawiają z nimi - po prostu są - co jest ogromną wartością dla podopiecznych. Bo czasami wystarczą małe gesty, jak wspólne wyjście na spacer czy zachęcenie do wzięcia udziału w jakichś zajęciach, by pomóc w codzienności - dodaje koordynatorka.
- W zależności od tego, czy wspieramy osobę, która przebywa w swoim domu czy w ośrodku - placówce pomocy społecznej czy medycznej - zakres pomocy może być różny, od czynności pielęgnacyjnych, asystowania przy posiłkach, zmiany pościeli i ścielenia łóżek po robienie drobnych zakupów czy porządkowanie rzeczy osobistych - wymienia koordynatorka.
Chociaż pierwsze spotkanie już się odbyło, to nadal można zgłaszać chęć udziału w kursie. - Na osoby chętne czekamy do środy 24 października. Zgłaszać można się w recepcji naszego hospicjum przy ul. M. Kopernika 6 - dodaje B. Szynaka.
Kurs kończy się egzaminem. Po zaliczeniu wszystkich wymaganych etapów uczestnik uzyskuje dyplom ukończenia.
Więcej informacji na temat wolontariatu oraz kursu można uzyskać, kontaktując się z Barbarą Szynaką, telefon: 58 340 61 41, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Koszt kursu to 150 zł.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00