Siedmiu kleryków III roku Gdańskiego Seminarium Duchownego przyjęło dzisiaj strój duchowny. Mszy św. podczas której odbyła się uroczystość obłóczyn przewodniczył ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor GSD. Wraz z nim Eucharystię celebrowali moderatorzy i profesorowie GSD oraz zaprzyjaźnieni z obłóczanymi klerykami kapłani.
Na początku uroczystości ksiądz rektor pobłogosławił alumnom III roku sutanny. Następnie obłóczani udali się na cysterskie krużganki, gdzie z pomocą wybranych kleryków i księży, po raz pierwszy przywdziali strój duchowny. Od lat w GSD aktowi temu towarzyszy zwyczaj ucinania końcówek krawatów, na znak zmiany, jaka dokonuje się w życiu przyjmujących sutanny.

Obrzęd cięcia krawatów i przywdziewania sutanny odbywa się na cysterskich krużgankach. Obłóczanym alumnom pomagają w nim starsi koledzy.

ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

W skierowanej do alumnów homilii - opierając się na słowach niedzielnej Ewangelii - ks. Kinowski mówił o podobieństwach, jakie łączą powołanie do kapłaństwa i małżeństwa. Podkreślał, że przyjęcie stroju duchownego podobne jest do zaręczyn, jakie dokonują się między narzeczonymi.
- Wraz z dzisiejszym dniem, kiedy przestajecie nosić strój świecki, macie w sposób widzialny zaznaczyć wobec wszystkich, że wasze życie nie należy już tylko do Was, ale do Chrystusa - mówił ks. rektor.
- Dzisiaj Bóg przyodziewa was w swoją szatę. Pochyla się nad każdym z was, aby umocnić w was wezwanie do pójścia za Nim, abyście na nowo rozpalili w sobie miłość do Jego Oblubienicy - Kościoła - zaznaczał Ks. K Kinowski.

- Staliście się w pełnym znaczeniu tego słowa klerykami. Noście go z dumą i odpowiedzialnością. Także za Kościół, którego tera jesteście widzialnymi reprezentantami - mówił ks. Krzysztof Kinowski.

ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

- To ważne wydarzenie w toku całej formacji do kapłaństwa i pierwsze tak doniosłe od chwili waszego wstąpienia do seminarium dwa lata temu. Ta piękna uroczystość nie wyda jednak wielkich owoców w waszym życiu, jeżeli za zmianą zewnętrzną nie pójdzie wasza wewnętrzna przemiana. Nie sprzeniewierzajcie się nigdy tej szacie, którą dzisiaj otrzymaliście - apelował kaznodzieja.
- Chcesz być szczęśliwym klerykiem, a w przyszłości kapłanem? Buduj swoje życie na Chrystusie. Na głębokiej z Nim relacji. Trzeba dbać o jakość relacji z Chrystusem, bo tylko wtedy będziecie w stanie obronić wasze powołanie, wasze kapłaństwo - stwierdził kapłan.
Po Mszy św. na plac przed seminarium wypełnili członkowie rodzin obłóczonych oraz ich znajomi i przyjaciele, by złożyć świętującym alumnom życzenia.