W związku ze zbliżającą się 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, zaprasza wszystkich wiernych na koncert upamiętniający Ojca Świętego Jana Pawła II.
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 7 października, o godz. 17 w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie znajduje się Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny.
- Chcemy tym wyjątkowym wydarzeniem jak najlepiej uczcić osobę największego z Polaków - mówi ks. prał. L. Kowalski. I dodaje: - Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny w 1987 roku, odwiedził naszą parafię. Był wówczas pod gdańskimi krzyżami. Wtedy pilnujący placu esbecy odwrócili się plecami do papieża, który przecież przynosił Polsce dobrą nowinę i uczył budować mosty między ludźmi. Dziś, z perspektywy czasu, śmiało można powiedzieć, że to ich postawa skazana była na niepowodzenie, bo jednocząca siła miłości, którą Jan Paweł II głosił, owocuje także i dzisiaj w naszym narodzie.
W niedzielnym koncercie papieskim udział wezmą m.in.: Alicja Węgorzewska, Placido Domingo Junior, Maciej Miecznikowski, Bogdan Kierejsza i Cappella Gedanensis.
Podczas wydarzenia artyści wykonają hymn papieski "Santo Subito", przygotowany z okazji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II oraz specjalny utwór napisany z okazji 40. rocznicy powołania na Stolicę Piotrową. Ponadto zabrzmią utwory dedykowane Matce Bożej i miejscom, które ukochał papież Jan Paweł II.
Wydarzenie będzie transmitowane przez telewizję TVP Polonia. Wstęp wolny.