Ideę telefonu zaufania na polski grunt przeszczepił z Wielkiej Brytanii prof. Tadeusz Kielanowski. Było to w połowie lat 60. XX w. Wtedy to w Gdańsku za sprawą prof. Grażyny Świąteckiej powstał pierwszy w Polsce telefon zaufania - "Anonimowy Przyjaciel".
- Byłam wówczas zaledwie po studiach. Zorganizowałam ludzi z duszpasterstwa inteligencji, które w Gdańsku prowadził pallotyn, o. Jan Pałyga. W krótkim czasie idea rozprzestrzeniła się na całą Polskę - wspomina prof. Świątecka, , prezes Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej.
W roku Złotego Jubileuszu w gronie pracujących w "Anonimowym Przyjacielu" wolontariuszy zrodziła się idea, aby powołać katolicki telefon zaufania, który będzie odpowiedzią na coraz liczniejsze zapytania dotyczące spraw duchowych.
- Chcieliśmy, żeby ludzie, którzy mają takie problemy dzwonili do telefonu sprofilowanego. Dostaną tam zawsze prawidłowe odpowiedzi. W ogólnym telefonie zaufania rozmawiamy na tematy religijne tylko wtedy, gdy rozmówca wyraźnie sobie tego życzy. Katolickie "wycelowane" są w biedy duchowe i trudności religijne - mówi prof. Świątecka.

- W zespole Katolickiego Telefonu Zaufania jest ok. 30 osób. To starannie wyselekcjonowani ludzie, którzy prowadzą pogłębione życie duchowe, mają sporą wiedzę teologiczną i praktyczne wiadomości o Kościele. Odbyli szkolenia teoretyczne i praktyczne. W ekipie jest także 5 kapłanów - relacjonuje ks. Jan Uchwat.

ks. Rafał Starkowicz/Foto Gość

- Katolicki Telefon Zaufania, który powstał w diecezji, zachowuje wszystkie standardy, jakie określają działanie pozostałych telefonów zaufania. A anonimowość, która towarzyszy rozmowie telefonicznej, jest bardzo przydatna. Telefon ośmiela. I daje większą łatwość rozmowy na naprawdę trudne tematy, także wiążące się z wiarą człowieka. Krótko mówiąc katolicki telefon zaufania ma być kawałkiem Ewangelii w słuchawce - wyjaśnia ks. Uchwat.
Jak stwierdza kapłan, czasem bezpośrednią rozmowę z księdzem uniemożliwia człowiekowi nadmierne poczucie wstydu, lub przekonanie o ogromnej winie. Zdarzają się jednak sytuacje, że komuś, kto rozpoznawalny jest w swojej wspólnocie parafialnej trudno jest rozmawiać o swoich problemach z doskonale znanymi sobie duszpasterzami. Lekarstwem na te wszystkie sytuacje może być właśnie telefoniczna rozmowa z odpowiednio przygotowanym człowiekiem.
Katolicki Telefon Zaufania działa od poniedziałku do soboty w godz. 17.00 ‒ 21.00
Więcej informacji na: http://telefon-zaufania.pl/
Telefon zaufania ocalił niejedno ludzkie życie. O ich idei, historii oraz trudnych przypadkach, w których okazał się ratunkiem, pisaliśmy na łamach 38. numeru Gościa Gdańskiego.