św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.


- Bardzo się cieszę, że dwa lata po inauguracji akcji "Rodzina rodzinie", w gdańskiej szkole ruszyła akcja pomocy dla rówieśników w syryjskim Aleppo. To pierwsza szkoła w Polsce. Pomoc jest bardzo wymierna. Trafia do chrześcijańskiej szkoły w Aleppo. Dzięki gdańskiej zbiórce tamtejsze dzieci nie będą uczyły się głodne - mówi ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska. Odwiedził on szkołę na gdańskiej Zaspie, gdzie wraz z uczniami i nauczycielami zainaugurował początek akcji.
Wszystko zaczęło się czerwcu br., kiedy szkołę w Gdańsku odwiedził abp Joseph Tobji, maronicki duchowny z Aleppo. - W trakcie spotkania z dziećmi i nauczycielami opowiedział, jak wygląda powojenne życie w Aleppo. Choć walki w Aleppo ustały i panuje względny spokój, to głównym problemem jest emigracja i trudności dnia codziennego - mówi ks. Mudlaff.
Liczba chrześcijan w mieście spadła do około jednej trzeciej. Wojenne zniszczenia dosięgły setek budynków, w tym szkół publicznych. Nieliczne z nich, o ile działają, borykają się z trudnościami organizacyjnymi i przestępczością wśród dzieci. Wyjątkiem są szkoły prywatne, w których uczą się razem dzieci chrześcijańskie i muzułmańskie. Właśnie takiej szkole zdecydowali się pomagać gdańszczanie.
Jeszcze przed wakacjami ks. Krzysztof Mudlaff, dyrektor gdańskiej szkoły, uczniowie i nauczyciele zdecydowali, że wesprą dzieci w Aleppo w skoordynowany sposób. - Akcja jest systematyczna, to ważne w organizacji pomocy. Okazało się, że podstawowym problemem tamtejszych uczniów jest to, że nie jedzą śniadań w swoich domach. Posiłek można zorganizować w szkole, jednak potrzeba na to środków i my od dziś zaczynamy je przekazywać na ten cel - mówi ks. Sroka z Caritas Polska.
Mechanizm finansowego wsparcia jest prosty. Co miesiąc rodzice uczniów z poszczególnych klas wpłacają stałe, nawet niewielkie kwoty, na szkolne subkonto, a stamtąd na konto Caritas Polska "Pomoc dla Aleppo". Dalej już bezpośrednio do szkoły w Syrii. Beneficjenci w Aleppo raz w miesiącu otrzymują wpłatę z Gdańska i mogą zapewnić poranny posiłek swoim uczniom.
Jednak pomoc odbywa się także w innej, może nawet ważniejszej, formie. Wsparcie dla młodych Syryjczyków to listy napisane przez rówieśników z Gdańska.
- Napisałam ten list, bo wiem, że może pomóc komuś w Aleppo. To tacy sami uczniowie jak my, a wojna zabrała im niemal wszystko. Mam nadzieję, że te kilka słów pomoże im już nie myśleć o wojnie  - mówi Mira Jabłońska z klasy 7b gdańskiej szkoły.
Uczniowie z Aleppo widzieli śmierć swoich bliskich, szkolnych kolegów, zniszczono ich domy, wiele rodzin się rozpadło ze względu na emigrację mężczyzn - ojców czy braci. Same dzieci stały się ofiarami wojny - zostało kalekami, odniosło rany, ale również głębokie rany psychicznie.
- Uczniowie poszczególnych klas przygotowali odręcznie napisane listy po angielsku. Zeskanujemy je i prześlemy mailem do równoległej klasy w Syrii. W kolejnych miesiącach poszczególne klasy będą się łączyć przez internet z Aleppo. Dzięki temu dzieci będą miały możliwość rozmowy "na żywo" - mówi ks. Krzysztof Mudlaff.
Caritas Polska docenia gdańską inicjatywę i widzi w niej kontynuację akcji "Rodzina rodzinie" w nowej formie. - Cieszymy się z tego pilotażu na gdańskiej Zaspie, bo angażuję się w to społeczność uczniów, nauczycieli, rodziców. Na pewno będziemy przyglądać się jak akcja się rozwija, a poprzez Radę Szkół Katolickich zachęcimy, by kolejne szkoły w całej Polsce w podobny sposób pomogły syryjskim uczniom - dodaje ks. Krzysztof Sroka.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00