Mszą św. pod przewodnictwem abp Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego rozpoczęła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego.
W wejherowskim kościele św. Trójcy zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, a także przedstawiciele władz, m.in. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski oraz Gabriela Lisius, starosta wejherowski.
W homilii arcybiskup podkreślił, że ten rozpoczynający się rok szkolny stawia przed uczniami dar nowego czasu. - Należy go mądrze i owocnie zagospodarować. Pamiętajcie, że nie jesteście sami - towarzyszy wam cały zastęp życzliwych osób - rodzice, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, duszpasterze - tłumaczył.
Metropolita nawiązał do uroczystości, które miały miejsce 1 września na Westerplatte. - Przeżywaliśmy rocznice wybuchu II wojny światowej. Tym bardziej dziękujemy Bogu, że w roku 2018 możemy w spokoju rozpoczynać rok szkolny. Macie to szczęście, że możecie uczyć się w Polsce wolnej i niepodległej - podkreślił.
- Wciąż musimy się doskonalić. Szkoła ma swoją misję. Jej zadaniem jest nie tylko niesienie kaganka mądrości, ale także kształtowanie charakterów i wychowanie. Kiedy Jan Paweł II był w Kaliszu podkreślił, że rodzina, szkoła i Kościół to te instytucje, które wzajemnie się dopełniają i żadnego z tych elementów nie można pomniejszać - dodał.
Na zakończenie zwrócił się do uczniów. - Życzę wam, byście podążając za kagankiem i światłem nauki, nie zatracali ducha, ale zawsze szukali dobrej wspólnoty - mówił.

Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego

Justyna Liptak /Foto Gość

Druga część uroczystości odbyła się w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie. Placówka została rozbudowana o część, w której znajdują się szkolne warsztaty oraz kompleks sportowy.
W związku z oddaniem do użytku nowej, pełnowymiarowej sali sportowej, która powstała przy wejherowskiej placówce, zaproszeni goście, w tym, m.in. Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi.
Wicepremier podkreślił, że możliwość dzisiejszego spotkania oraz radość z wolności jest zasługą wielu pokoleń Polaków, wielu pokoleń polskich patriotów, którzy poświęcali dla swojej ojczyzny swoją pracę, zdrowie, a czasami i życie
- Spotykając się tutaj w 100-lecie odzyskania niepodległości, mamy obowiązek pamiętać o tych, którym tę niepodległość zawdzięczamy. Mamy obowiązek kultywować ich pamięć i przekazać ją także przez szkoły, przez wychowanie, przez wychowanie rodzinne, ale także przez wychowanie w szkole - mówił.
J. Gowin zaznaczył, że 100. rocznica odzyskania niepodległości jest wspaniałą okazją do pomyślenia o przyszłości. - Żyjemy w XXI wieku, w świecie, który się rozwija niezwykle dynamicznie i chyba wszyscy chcemy te szanse związane z nowoczesnością, z przemianami cywilizacyjnymi, jak najlepiej wykorzystywać, stąd ten wielki projekt, o którym niedawno mówił pan premier - projekt doprowadzenia szerokopasmowego internetu do wszystkich szkół w Polsce - wyjaśnił.
- Chodzi też o to, żeby wyrównać szanse rozwoju polskiej młodzieży i młodzieży z całej Europy. Bo przecież jesteśmy dumni ze swojej polskości, ale jesteśmy też dumni ze swojej europejskości. Temu samemu celowi - przygotowaniu do wykorzystania szansy, którą otwiera przed sobą współczesny świat, służy reforma oświaty, która jest od dwóch lat realizowana. Temu służy także rozpoczynająca się za miesiąc wielka reforma wyższych uczelni - dodał.

Obiekt poświęcił abp Sławoj Leszek Głódź

Justyna Liptak /Foto Gość

Podkreślił, że zarówno on jak i całe środowisko akademickie, czeka na dobre efekty zmian w oświacie. - Cieszę się z tego, że wracamy do czteroletniego liceum. Jestem przekonany, że ono będzie jak najlepiej przygotować to niezwykle zdolne młode pokolenie do tego, żeby zasilać szeregi braci studenckiej i żeby w przyszłości zasilać polską gospodarkę, polską kulturę, polską administrację jak najlepiej wykształconymi, nowoczesnymi, ale równocześnie pamiętającymi o swoich korzeniach ludźmi - mówił.
D. Drelich zaznaczył, że z pełnym przekonaniem wdraża przygotowaną przez rząd reformę edukacji, przykładającą dużą wagę m.in. do edukacji zawodowej. - Wierzymy w to, że ona przyniesie dobry skutek dla naszych dzieci i młodzieży. Wszystkim nam leży na sercu dobro naszej młodzieży - podkreślił wojewoda.
- Wejherowo, jako stolica powiatu wejherowskiego jest utrwalonym historycznie ośrodkiem szkolnym i edukacyjnym. Kształcenie zawodowe sięga tutaj tradycji organizacji cechowych z XVII i XVIII wieku. Taka tradycja zobowiązuje. Ta hala wydawała się przez lata nieosiągalnym marzeniem, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób i środowisk powstało miejsce, które będzie służyło kolejnym pokoleniom w rozwijaniu swoich sportowych pasji i zainteresowań - podkreśla G. Lisius.
W województwie pomorskim rok szkolny 2018/2019 rozpoczęło ok. 300 tys. uczniów. W tym 29 tys. pierwszoklasistów.