św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

- To przez wiarę Maryi zaczęły się spełniać obietnice zbawienia. To przez Jej wiarę przyszedł na ziemię Boży Syn - mówił w Swarzewie bp Wiesław Szlachetka.
W sobotę rano, 1 września z wielu kościołów archidiecezji gdańskiej wyruszyły pieszo w kierunku sanktuarium Królowej Polskiego Morza tłumy pielgrzymów, by wziąć udział w odpuście Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Najliczniejsza grupa wiernych - licząca 1000 osób pielgrzymka z Gdyni, do której na trasie dołączyli mieszkańcy Kosakowa i Pierwoszyna, dotarła do Swarzewa przed godz. 17.
Pielgrzymi na trasie odwiedzili parafie: św. Antoniego Padewskiego w Kosakowie, NSPJ w Żelistrzewie, św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku.
Podczas wędrówki konferencję o patriotyzmie wygłosił ks. kan. Krzysztof Czaja, przewodnik Gdyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę i do Swarzewa.
- Kto z was w ostatnim czasie modlił się za ojczyznę, o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Przenajświętszej? - pytał ks. Czaja.
- Będziemy obchodzili za chwilę 100-lecie odzyskania niepodległości. Ludzie XIX i początków XX wieku, z wielką miłością walczyli o wskrzeszenie Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. A dzisiaj wśród ludzi nie widać tej miłości do ojczyzny - mówił.
- Nasi przodkowie liczyli się z tym, że za chwilę mogą zginąć, ale wspólnym mianownikiem ich walki o wolność zawsze był Pan Bóg, zawsze była Msza św., różaniec, spowiedź, komunia św. Bez tego nigdy. Nawet jak ktoś był trochę na bakier z Panem Bogiem czy z Kościołem, to też padał na kolana i modlił się za ojczyznę. A dzisiaj niektórzy chcą się z tego wyzwolić - podkreślał.
- Dopóki człowiek się modli i ma Boga w sercu, to wszystko jest dobrze poustawiane, ale kiedy Boga się usuwa, kiedy ksiądz ma milczeć, a najlepiej żeby się modlił sam w zakrystii, to wszystko staje się jakieś zupełnie obce. Wtedy zaczyna królować pięść, dominacja pieniądza i nie ma miłości do bliźniego - dodał kapłan. 


Gdyńska pielgrzymka do Swarzewa wyruszyła po Mszy św., o godz. 6 odprawionej w par. Św. Ducha na Obłużu.

Agnieszka Lesiecka /Foto Gość


Centralną uroczystością pierwszego dnia odpustu w Swarzewie była Eucharystia, którą o godz. 17 odprawił bp Wiesław Szlachetka.
W Mszy św. oprócz pielgrzymów z Gdyni wzięli udział m.in. pątnicy z Leśniewa, Łebcza, Strzelna, Góry Pomorskiej, Żarnowca, Strzebielina, Krokowej i Bolszewa.
Bp Szlachetka w homilii podkreślał niezwykle ważną rolę rodziców w przekazywaniu swoim dzieciom wiary. - Rodzice wtedy zasługują, aby dzieci ich czciły i szanowały, gdy troszczą się nie tylko o ich byt doczesny, ale przede wszystkim o ich życie wieczne. A troszczą się wtedy o życie wieczne swoich dzieci, gdy przekazują im wiarę. Wiara bowiem jest rękojmią zbawienia i z tej racji jest darem najcenniejszym - mówił hierarcha.
- Joachim i Anna nawet w trudnych doświadczeniach dochowali wierności Bogu i przekazali Maryi życie i wiarę. (…)To ich wiara zrodziła wiarę Maryi. To dzięki wierze otrzymanej od swoich rodziców Maryja przyjęła słowo Boga, które w Niej i przez Nią stało się ciałem i zamieszkało między nami - zaznaczył biskup.
Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie potrwa do 9 września. W niedzielę 2 września, o godz. 10 abp Sławoj Leszek Głódź odprawi dla mieszkańców i pielgrzymów uroczystą Sumę odpustową. Od poniedziałku do soboty będą trwały dni modlitw poszczególnych grup społecznych. W tym czasie o godz. 10 i 18 odprawiane będą Msze św. zakończone nabożeństwem. W niedzielę 9 września, o godz. 11 zostanie odprawiona Suma z procesją teoforyczną na zakończenie odpustu.
Równolegle do odpustu w Swarzewie trwa także odpust w parafii Wniebowzięcia NMP w Trąbkach Wielkich. W sobotę 8 września o 6.45 z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku wyruszy IX Piesza Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Trąbkach Wielkich. Dzień później, 9 września o godz. 12 abp Sławoj Leszek Głódź odprawi w Trąbkach Wielkich Eucharystię, po której na stadionie odbędzie się festyn dożynkowy.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00