Muzeum Gdańska rozpoczęło zbiórkę relacji i pamiątek dotyczących powstawania gdańskich kościołów w latach 1945-1989. Projekt "Kościół obywatelski. Budowa gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej" skierowany jest głównie do gdańszczan i potrwa do grudnia.
Mieszkańcy będą mogli utrwalić swoje wspomnienia, opowiadając historie budowy swoich lokalnych kościołów pracownikom Muzeum Gdańska. Nagrane relacje włączone zostaną w zasób działającego przy muzeum Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej.
- Zapraszamy do dzielenia się wspomnieniami dotyczącymi budowy gdańskich kościołów po wojnie, jak i życia w dzielnicach, gdzie nowe świątynie powstawały, np. na Przymorzu, Zaspie czy Stogach. Cały czas poszukujemy osób, które zechciałyby podzielić się swoją historią. W tym roku planujemy zarejestrować 14 takich relacji - mówi dr Andrzej Hoja, koordynator projektu.
Powstawanie gdańskich świątyń ilustrują czasem niezliczone fotografie, dokumenty i inne pamiątki w rodzinnych archiwach. Będzie można je wypożyczyć do muzeum w celu sporządzenia kopii cyfrowych albo podarować w celu zachowania dla następnych pokoleń. Najcenniejsze przedmioty pokazane zostaną na przygotowywanych wystawach czasowych w gdańskich dzielnicach, a w przyszłości i w Muzeum Gdańska.
- Chcielibyśmy poznać historię przekazywanych pamiątek, czasem pozornie zwyczajnych przedmiotów, ale często posiadających ogromną wartość emocjonalną. Z zebranych materiałów jesienią planujemy wspólnie z mieszkańcami Gdańska stworzyć wystawę ukazującą proces powstawania powojennych kościołów - dodaje A. Hoja.
Dzięki przekazanym eksponatom i pamiątkom na jesieni na Przymorzu, Stogach i Zaspie będzie można zobaczyć wystawę o powstawaniu tamtejszych kościołów. Wystawy uzupełni wykład dr. Daniela Gucewicza z gdańskiego IPN. - Komuniści nie dopuszczali do powstawania nowych świątyń i parafii. Nawet jeśli wydano zezwolenie na budowę, restrykcje prawne i wybiórczo stosowane prawo uniemożliwiały działanie - mówi dr D. Gucewicz.
- Zapraszamy do zapoznania się z projektem i nawiązania współpracy, która, mamy nadzieję, będzie kontynuowana w najbliższych latach na szerszą skalę. Zapraszamy oczywiście również mieszkańców z dzielnic, w których nie budowano kościołów w okresie PRL. Myślę, że projekt ma szansę pogłębić wiele interesujących zagadnień związanych z życiem w Gdańsku w pierwszych dekadach po wojnie - dodaj A. Hoja.
Aby przekazać pamiątki i relacje, należy skontaktować się z Muzeum Gdańska - telefonicznie: 531 077 692 i 694 923 146 albo mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej na ten temat można przeczytać w papierowym wydaniu "Gościa Gdańskiego" nr 31 na 5 sierpnia.