- Akcja "Zakotwicz Dobro" skierowana jest do osób w każdym wieku i z różnorodnymi oczekiwaniami. Jej celem jest przełamanie stereotypowego pojmowania roli hospicjum - mówi Irmina Gerszewska, inicjatorka spotkania
To już druga edycja wydarzenia. Przed rokiem spontanicznie działania podjęte przez niewielką grupkę wolontariuszy oraz ich wypróbowanych przyjaciół, zakończyły się ogromnym sukcesem. - Celem akcji jest nie tylko wsparcie hospicjum, ale przemiana świadomości ludzi. Kasa owszem, ale to sprawa drugorzędna. Możemy ją zebrać przy innej okazji - wyjaśnia I. Gerszewska.
- Kiedy w ubiegłym roku pojawił się pomysł, by wesprzeć puckie hospicjum od razu wiedziałam, że chcę pomóc. Powiedziałam tylko, że chcę wiedzieć, kiedy, o której i co będziemy robić - opowiada Agata, właścicielka jednego z klubów muzycznych w Dębkach.
- Uprzedzałam wszystkich, żeby przygotowali kasę, serce i dobry nastrój. Podczas akcji zbierałam pieniądze do puszki. Każdy fortel jest dobry, żeby zdobyć pieniądze w słusznym celu. A właścicielce lokalu trudno odmówić - mówi ze śmiechem Agata.
Irmina Gerszewska jest w puckim hospicjum koordynatorem młodzieżowego wolontariatu akcyjnego. Pracuje jako polonistka w podstawówce. Oprócz studiów humanistycznych ukończyła także m.in. Warszawską Szkołę Filmową. Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia, wraz z dwiema koleżankami, nakręciła film "Podróż życia", ukazujący hospicjum z zupełnie nowej perspektywy.
- Jego bohaterem jest osoba, która przeczytawszy kilka książek o ks. Janie Kaczkowskim, weryfikuje zdobytą wiedzę z rzeczywistością. Jako narratorka opowiada, co widzi podczas swojego dziesięciodniowego pobytu w hospicjum. Włącza się w wolontariat. W tym roku, w Dębkach, pokażemy ten dokument ‒ zapowiada I. Gerszewska.
Program tegorocznego spotkania zapowiada się bardzo ciekawie. Będą pokazy filmowe, przedstawienia, konkursy muzyczne dla młodszych i starszych, spotkania z autorami i bohaterami książek. Znajdzie się także czas na rozmowy z wolontariuszami, dyrektorem hospicjum, lekarzami, rehabilitantem czy dietetykiem, które mają odczarować hospicjum. Będzie wreszcie wspólny przemarsz plażą - z pieśnią na ustach. Wszystko po to, by zdobyć jak najwięcej serc dla hospicyjnych idei.
Program imprezy "Zakotwicz Dobro"
Dębki 3-4 sierpnia 2018
Klub Kontener Dębki
● spotkanie z Joanną Podsadecką autorką książki "Sztuka czułości" oraz Kapsydą Kobro-Okołowicz autorką książki "Czekam na was ,ale się nie śpieszcie";
● konsultacje ze specjalistami opieki paliatywnej i hospicyjnej;
● występy wokalne wolontariuszy laureatów konkursów artystycznych;
● wieczór z filmem - pofestiwalowy pokaz dwóch filmów krótkometrażowych: "Baśka", "Dobre wieści" i "Podróż życia" oraz prezentacja monodramu o uzależnieniach "Rozbite kawałki lustra";
● "Razem w stronę słońca" - żółty integracyjny pochód plażą i główną ulicą Spacerową w Dębkach;
● "Od juniora do seniora" - muzyczne spotkanie integracyjne z repertuarem dla trzech pokoleń;
● animacje dla dzieci;
● prezentacja multimedialna o hospicjum , założeniach, formach wsparcia i wolontariacie.
Pojawią się także goście specjalni. Swoją obecność potwierdzili: aktor Janek Marczewski , artystka i dziennikarka Aleksandra Kutz oraz bohaterowie książki Joanny Podsadeckiej: Barbara i Marek Kuligowscy, którzy na co dzień mieszkają w Australii.