Już dziś wieczorem - w piątek, 27 lipca - nastąpi najdłuższe od stu lat, całkowite zaćmienie Księżyca.
Zaćmienie rozpocznie się o godz. 21.30. Będzie widoczne gołym okiem w południowo-wschodniej części nieboskłonu. Potrwa aż 1 godzinę i 43 minuty.
- W tym roku zjawisko zaćmienia Księżyca nastąpi, gdy Księżyc znajdzie się w apogeum, czyli w punkcie orbity najbardziej odległym od Ziemi, dzięki czemu będzie to najdłuższe zaćmienie w XXI w. Powierzchnia Księżyca zanurzy się całkowicie w cieniu Ziemi na ponad 1,5 h! Wtedy, na skutek załamania promieni słonecznych w ziemskiej atmosferze, nasz naturalny satelita przybierze czerwoną barwę - informuje na swojej stronie internetowej Centrum Hewelianum w Gdańsku.
Do wspólnego oglądania całkowitego zaćmienia Księżyca w Trójmieście zachęcają: Centrum Hewelianum w Gdańsku (ul. Gradowa 6) i Centrum Nauki Experyment w Gdyni, które specjalnie na tę okazję otworzy swoje plenerowe stanowisko na końcu Skweru Kościuszki, niedaleko Akwarium Gdyńskiego.
W Centrum Hewelianum o godz. 21 odbędzie się pokaz w planetarium pt. "Pełnia mórz". Stała obserwacja zaćmienia Księżyca przez teleskopy astronomiczne rozpocznie się o godzinie 21.30 i potrwa do północy.
Stanowisko Experymentu na Skwerze Kościuszki czynne będzie już od godz. 16 do godz. 23. W oczekiwaniu na zaćmienie pracownicy Experymentu opowiedzą wszystkim zainteresowanym: na czym polega mechanizm zaćmienia Księżyca, wyjaśnią na czym polegają jego fazy, jak długo trwa na nim dzień oraz dlaczego widzimy ciągle tę sama stronę naszego naturalnego satelity.
Pracownicy Centrum Nauki Experyment podkreślają, że na ich stanowisku również będzie można obserwować zaćmienie przez teleskopy. Poza tym na zainteresowanych czekać będą gry i zabawy dotyczące astronomii, Układu Słonecznego i całego kosmosu.
Kolejne tak długie zaćmienie powtórzy się dopiero za 105 lat, w 2123 roku.