W bazylice Mariackiej trwa 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Festiwal w bazylice Mariackiej to międzynarodowe wydarzenie, które na stałe wpisało się już w nasz gdański pejzaż kulturalny. Jest to na pewno największe wydarzenie muzyczne w tej świątyni, która nie bez powodu nazywana jest "koroną miasta Gdańska" - mówi Sebastian Wilczewski, dyrektor organizacyjny festiwalu.
- Koncerty gromadzą plejadę znamienitych muzyków. To najwyższa półka światowych artystów - dodaje.
W miniony piątek melomani mieli okazję wysłuchać występu Marijim Thoene. Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych artystka podczas koncertu zatytułowanego "Od średniowiecza do współczesności" przeprowadziła słuchaczy przez kilka wieków twórczości światowej sławy kompozytorów. W świątyni zabrzmiały m.in. powstałe w XVI i XVII w. utwory autorstwa Girolama Fuscobaldiego, Domenica Zipoliego czy Nicolasa De Greny.
Oprócz odbywających się cyklicznie w każdy piątek o godz. 20.15 koncertów, organizatorzy przygotowują także wydarzenie specjalne, jakim będzie impreza z okazji uroczystości odpustowej, przeżywanej w tej wyjątkowej, gdańskiej świątyni.
- Odbędzie się ona 15 sierpnia o godz. 20.30. Podczas koncertu wystąpi Polski Chór Kameralny pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego. Ale to nie koniec wyjątkowych atrakcji. Już 17 sierpnia odbędzie się kolejne niezwykłe wydarzenie. W bazylice wystąpi jazzman, wybitny saksofonista Maciej Sikała, który przedstawi improwizacje jazzowe. Wystąpi wraz z głównym organistą bazyliki i zarazem dyrektorem generalnym festiwalu prof. Bogusławem Grabowskim. Obydwa wydarzenia zapowiadają się bardzo ciekawie - stwierdza S. Wilczewski.
- Trzeba zaznaczyć, że bazylika daje zupełnie niepowtarzalne warunki koncertowe. Znajdujący się tutaj instrument ma niezwykłe walory brzmieniowe i estetyczne. To instrument mechaniczny, zachowany w bardzo dobrym stanie. Dzięki trosce ks. Ireneusza Bradtke, proboszcza bazyliki, jest sprawny i doskonale przygotowany zarówno do koncertów festiwalowych, prezentacji jak i oprawy liturgicznych celebracji. Szczególnie brzmienie nadaje mu - nieporównywalne z jakimkolwiek innym - wnętrze bazyliki. To właśnie potężna akustyka z pogłosem ponad 10 sekund nadają koncertom niezwykły klimat, jakiego próżno szukać gdzie indziej - stwierdza Sebastian Wilczyński.
Program 41. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w gdańskiej bazylice Mariackiej:
● 27.07 Andreas Jetter (Niemcy) - organy;
● 03.08 Suzanne Ozorak (Kanada) - organy;
● 10.08 Jolanta Sosnowska (Austria) - skrzypce,  Roberte Kovacs (Węgry) - organy;
● 15.08 - środa - (godz. 20:30) Święto Odpustowe Wniebowzięcia NMP - Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis dyr. Jan Łukaszewski, Bogusław Grabowski – organy;
● 17.08 Maciej Sikała – saksofon , Bogusław Grabowski – organy , Schola Cantorum "KALOKAGATIA" dyr. Marek Rogalski;
● 24.08 Dariusz Bąkowski (Kraków) - organy;
● 31.08 Thomas Nipp (Lichtenstein) - organy.