św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Po raz 20. tysiące Kaszubów z naszego regionu, całej Polski, a także z zagranicy spotkało się w sobotę 7 lipca w Luzinie. Okazją do wspólnego spędzenia czasu był Światowy Zjazd Kaszubów.
Część gości na miejsce spotkania przybyło tradycyjnie pociągiem "Transcassubia", by wspólnie z oczekującymi ich na dworcu gospodarzami przejść do kościoła pw. św. Wawrzyńca, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. W wspólnej modlitwie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
- To cykliczne wydarzenie organizowane co roku w innym miejscu województwa pomorskiego przyciąga Kaszubów i ich przyjaciół z różnych stron naszego regionu, całego kraju, a nawet świata. Światowy Zjazd Kaszubów jest okazją do promocji kultury i kaszubskiego dorobku, z którego jesteśmy dumni - mówi biskup.
- Tegoroczny zjazd ma szczególna rangę, gdyż wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, co szczególnie podkreśla swoją obecnością wśród nas prezydent RP. Wpisując w naszą rocznicową refleksję niepodległościową, kartę pisaną przez mieszkańców tej ziemi - podkreśla kaznodzieja.
Przytaczając słowa poety Hieronima Derdowskiego: "Nie ma Kaszub bez Polonii, a Kaszub bez Polski", podkreślił, że Kaszubi to ewenement na skale światową. - Kaszubszczyzna jest tu wciąż obecna, nie dała się zamknąć w skansenie. Wizytówką tej kultury jest wciąż żywy regionalny język. Można go usłyszeć wszędzie, w sklepie, w szkole, w ponad 40 parafiach naszej archidiecezji, gdzie odprawia się liturgię w języku kaszubskim. To także kultywowanie kultury kaszubskiej muzyki, warsztatów rękodzieła, pisarzy z przeszłości i teraźniejszości oraz rybołówstwa. Ale przede wszystkim kaszubszczyzna to wiara - podkreślił biskup
- Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które mówią o waszej tożsamości, bo to jedyna skuteczna metoda na życie. Nie ma innej w dobie tzw. miękkiego totalitaryzmu. Aby zachować swoją tożsamość trzeba zachować więź rodzinną, a aby nie ulec słabości musimy być także ludźmi modlitwy - zakończył biskup.


 


We Mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda


Justyna Liptak /Foto GośćPo zakończonej Eucharystii Kaszubi z prezydentem Andrzejem Dudą w kolorowym pochodzie przeszli na stadion Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki w Luzinie. Prezydent złożył wieniec przy tablicy upamiętniającej postój ewakuowanych więźniów obozu koncentracyjnego KL Stutthof, których mieszkańcy Luzina masowo dożywiali. Odsłonił także pamiątkową tablicę poświęconą prof. Gerardowi Labudzie, by następnie oficjalnie otworzyć XX Światowy Zjazd Kaszubów. Piszemy o tym TUTAJ.
Po części oficjalnej przyszedł czas na rozrywkę. Scenę przejęli uczestnicy, m.in.: "Kaszubskiego Idola", Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Siekrowice" oraz Fucus.
Wśród innych atrakcji nie mogło zabraknąć turnieju tradycyjnej, karcianej gry w baśkę, możliwości spróbowania kaszubskich smakołyków oraz kupienia wytworów rękodzielniczych.
Zjazdy Kaszubów organizowane są przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. W 1999 roku utworzono samorząd województwa pomorskiego, w skład którego weszły wszystkie miejscowości rdzennie zamieszkiwane przez Kaszubów.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00