- Cieszę się, że mogę być dzisiaj z wami, cieszę się, że mogę wam właśnie podziękować za wszystko to, co dla Rzeczypospolitej przez wieki robicie. Tutaj na tej ziemi i w innych miejscach - mówił prezydent Andrzej Duda w Luzinie.
Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w XX Światowym Zjeździe Kaszubów w Luzinie.
- Wszędzie można spotkać ludzi, którzy swoimi korzeniami rodzinnymi, swoją tradycją rodzinną wrośli i wyrośli z tej ziemi. Ziemi pięknej, ziemi niezwykłej, ziemi polskiej. Polskiej dzięki wam, dzięki waszym pradziadom, dzięki waszej wielkiej tradycji tutaj na Kaszubach - stwierdził. Z całego serca chcę wam podziękować, żeście zawsze byli z Polską i zawsze Polska była w waszym sercu - mówił prezydent w czasie oficjalnego otwarcia zajazdu.
Dziękuję za wszystko to, co przez wieki robicie dla Rzeczypospolitej. Tutaj na tej ziemi i w innych miejscach. XX Światowym Zjeździe Kaszubów zbiega się w czasie zbiega się z rocznicą stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślił
- To stulecie, jakże ważne dla mieszkańców tej ziemi, jakże ważne dla braci Kaszubów mieszkających dzisiaj przecież w tak wielu miejscach na świecie - mówił Duda.
Zaznaczył, że przez dzieje Kaszubi płacili za swoją patriotyczną postawę srogą cenę. - Chociażby w czasie II wojny światowej, Golgota Kaszubska, Lasy Piaśnickie, obóz koncentracyjny Stuthoff, ale zawsze była w waszych sercach wielka odwaga - wymieniał prezydent.
- To przecież tędy szedł marsz śmierci, w czasie, którego za pomoc więźniom można było zginąć, a pomagaliście, także tutaj w Luzinie. Dziękuję, że tamte dni straszne, ale także i tamto bohaterstwo i cierpienie uczciliście pomnikiem, pod którym mogliśmy dzisiaj złożyć kwiaty i pokłon ofiarom i bohaterom tamtego czasu - mówi A Duda.
- Jest głębia wielka w słowach kaszubskiego poety, Hieronima Derdowskiego "nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polszczy", ale także i nie bez przyczyny z tej ziemi wyszedł człowiek, który napisał słowa, od których zaczęliśmy nasze dzisiaj tu spotkanie - "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy" - Józefa Wybickiego - podkreślił.
- To wszystko najdobitniej pokazuje kim są i jacy są Kaszubi. Ludzie ciężkiej pracy, ludzie, którzy mierzą się często z trudnymi warunkami, przez wieki z ziemią, która nie jest najwyższej jakości do uprawy rolnej, z wieloma trudami, z walką z żywiołem na morzu, ale trwają w swojej tradycji, w swojej wierze, zostają zawsze z Bogiem - zaznaczył Duda.

Prezydent Andrzej Duda odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą prof. Gerardowi Labudzie

Justyna Liptak /Foto Gość

- Kaszubi trwają, nie rozpłynęli się w polskim społeczeństwie, są razem, mówią cały czas swoim językiem, kultywują swoje stroje, swoją obrzędowość ludową, a to dlatego, że jest bardzo głęboko wryta, wpisana w serca, w umysły w wychowanie, tutejsza tradycja. Tradycja tak mocno związana z tą ziemią, tradycja związana z tą ojcowizną, tradycja związana także z wiarą, wiarą, która tutaj na Kaszubach jest tak mocna - dodał.
- Dziękuję wam za to, że w tych wartościach trwacie. Dziękuję wam za to, że je przekazujecie, że jest z nami dzisiaj kolejne, najmłodsze pokolenie - znów w strojach kaszubskich, znów mówiące w waszym języku. To jest niezwykła wartość waszej kaszubskości, a zarazem waszej polskości. Serdecznie wam za to dziękuję - powiedział.
To nie pierwszy zjazd Kaszubów, w którym A. Duda wziął udział. - Był już kiedyś na waszym zjeździe w Bytowie, gdy wysłał mnie tam prezydent Lech Kaczyński. Chciał być reprezentowany na waszym zjeździe, bo byliście dla niego ważni. Kochał waszą ziemię, związał z nią swoje życie, niezwykle szanował Kaszubów, niezwykle szanował ludzi Pomorza - zaznaczył prezydent.
- Walczyliście o to, by Polska miała dostęp do morza, by była wolna, broniliście jej w 1939 r., walczyliście o nią później. I potem także w latach komunistycznego zniewolenia to wy walczyliście o to, żeby tę Polskę uwolnić, bo to z tych miasteczek, z tych wiosek właśnie na Kaszubach pochodzą gdańscy i gdyńscy stoczniowcy, to przecież wy dojeżdżacie tam do pracy - wskazał.
- To wy przynieśliście wolną Polskę w 1980 roku, to wy doprowadziliście do Porozumień Sierpniowych i do tego, że potem Polska mogła się zmienić, mimo stanu wojennego, cały czas z uporem trwaliście - za to wam dziękuję - powiedział prezydent.
Dziękuję wam za ten upór, który was cechuje w dążeniu do celu. To dlatego m.in. Polska mogła się zaślubić z morzem, boście trwali tutaj do 20 roku, mrówczo walcząc o to, by ta ziemia była w Polsce, z całego serca wam za to dziękuję - zaznaczył Duda.
- Życzę wam wszelkiego powodzenia, życzę wam, by Bóg miał wasze rodziny i waszą ziemię zawsze w swojej opiece. Życzę wam wszystkiego dobrego na następne 100 lat Rzeczypospolitej, żeby nasza Polska trwała, żeby była w jak najlepszej kondycji, żeby była silna i bezpieczna. A przede wszystkim, żeby była dostania i dbała o wszystkich swoich obywateli, żeby troszczyła się o rodziny, żeby była dobrą ojczyzną. Niech Bóg błogosławi Kaszubów, niech  Bóg błogosławi tą ziemię i Rzeczpospolitą - podkreślił prezydent.
Zjazdy Kaszubów odbywają się raz w roku, za każdym razem w innej miejscowości położonej na terenie województwa pomorskiego. Bierze w nich udział kilka tysięcy osób, także z zagranicy. Organizuje je Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Także w tym roku na uczestników imprezy czekają m.in. koncerty i występy zespołów tanecznych, kiermasz kaszubskiego rękodzieła i przysmaków kaszubskiej kuchni oraz turniej gry w baśkę, popularnej na Kaszubach gry w karty. Aby tradycji stało się zadość część uczestników zjazdu przyjechało do Luzina specjalnie pociągiem "Transcassubia".