- Staramy się co roku proponować słuchaczom naprawdę ciekawy i zróżnicowany repertuar. Dbamy też o wysoki poziom artystyczny. Bo Festiwal Organowy w katedrze oliwskiej to wielkie wyzwanie - mówi prof. Roman Perucki, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Koncert inauguracyjny 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej zgromadził 3 lipca w katedrze oliwskiej tłumy miłośników muzyki poważnej. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali nie tylko wspaniałych interpretacji muzyki organowej w wykonaniu prof. Romana Peruckiego. Podczas koncertu wystąpiła bowiem Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją znakomitego dyrygenta - Igora Lermana. Partie solowe na skrzypcach wykonała Natalia Walewska.
Wśród wykonywanych utworów znalazły się: Preludium i fuga Es dur Jana Sebatiana Bacha, "Lato" z cyklu Cztery pory roku oraz Koncert d-moll na skrzypce, organy, orkiestrę smyczkową i basso continuo Antonia Vivaldiego, "Dank sei dir, Herr" Georga Friedricha Händla, a także Fantazja nt chorału "Halleluja, Gott zu loben bleibe meine Seelenfreud" Maxa Regera.

- Dzisiaj wystąpili znakomici artyści. Myślę, że uczestnicy się nie zawiedli. To było dobre rozpoczęcie - ocenia Roman Perucki.

ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Co sprawia, że podczas odbywających się dwa razy w tygodniu koncertów katedra oliwska jest pełna słuchaczy? - To niewątpliwie przepiękne wnętrze, doskonały instrument i znakomita akustyka. Mówi się, że katedra oliwska to symbol muzyki organowej. Nie wyobrażamy sobie muzyki organowej bez organów oliwskich - odpowiada Roman Perucki.
Profesor zaznacza, że oliwski instrument jest obecnie w doskonałej kondycji. - Po generalnym remoncie wszystko doskonale funkcjonuje. Jeżeli jeszcze człowiek wie, jak tego wszystkiego używać, to właściwie może wszystko. Jeżeli ktokolwiek zagra na tym instrumencie, od tego momentu towarzyszy mu jedno marzenie - zagrać na nim ponownie - mówi z uśmiechem. - Staramy się dorastać do tego, co pozostawiły nam po sobie poprzednie pokolenia - dodaje R. Perucki.
Polska Filharmonia Bałtycka, która jest organizatorem oliwskiego festiwalu, przygotowuje w okresie letnim wiele cyklicznych koncertów. Szczegółowy program wakacyjnych wydarzeń muzycznych organizowanych przez PFB można znaleźć TUTAJ.