- Nałożenie rąk biskupa - następcy apostołów - daje diakonom Ducha Świętego i możliwość doświadczenia Jego działania w nich samych i we wspólnocie Kościoła - mówi ks. dr kan. Jan Uchwat, ojciec duchowny GSD.
Biskup Wiesław Szlachetka udzieli święceń diakonatu klerykom piątego roku Gdańskiego Seminarium Duchownego w sobotę 16 czerwca.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 10 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Gdańsku-Oruni (ul. Krzemowa 3).
- Diakonat to pierwszy stopień święceń kapłańskich. Ustanowiono go z potrzeby pierwotnego Kościoła, dla pomocy apostołom. Chodziło o pomoc w konkretnych działaniach. Podstawowym zadaniem diakonów jest więc służba - tłumaczy ks. J. Uchwat.
Jak podkreśla ojciec duchowny Gdańskiego Seminarium Duchownego, w posłudze diakonów najważniejszym zadaniem jest głoszenie słowa. Posługują oni poprzez głoszenie kazań i katechez, prowadzą nabożeństwa i publiczne modlitwy Kościoła. Mogą także chrzcić, błogosławić małżeństwa, przewodniczyć obrzędom pogrzebowym.
- Dla formujących się w seminarium kleryków czas diakonatu w większości przypadków trwa rok. Ten czas jest dla nich bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia święceń prezbiteratu. Daje to im realne doświadczenie kościoła hierarchicznego, służby w tym Kościele oraz przygotowuje do służby i życia w kapłaństwie - dodaje ksiądz Uchwat.
Zachęcamy do wspierania modlitwą przyszłych diakonów.