W trzy kolejne soboty czerwca w parafii św. Jerzego na sopockim Monciaku odbywać się będą Sopockie Wieczory Organowe. Każdy z koncertów rozpocznie się o godzinie 19. Na wszystkie wstęp wolny.
To już druga edycja Sopockich Wieczorów Organowych. Pierwsza, która odbyła się w zeszłym roku, wzbudziła spore zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów.
- Tymi koncertami chcemy przełamywać stereotypy dotyczące organistów. Wielu osobom kojarzymy się jako starsi panowie, siedzący na chórze i grający wyłącznie na Mszach św. Tym czasem jest zupełnie inaczej. Wśród organistów jest coraz więcej młodych ludzi, którzy potrafią zaprezentować organy w sposób nowoczesny - mówi Adam Sadowski, współorganizator sopockich koncertów.
Pierwszy koncert z cyklu odbył się 9 czerwca. Wystąpiły dwie utalentowane flecistki - Anna Gadzińska i Anna Wojak, a przy organach zasiadł A. Sadowski.
Uczestnicy mieli okazję usłyszeć utwory muzyków takich, jak: G.P. Teleman, J.S. Bach, A. Vivaldi, R.L. Becker czy J. Pachelbel.
W trakcie kolejnych koncertów organy zagrają w niecodziennych konfiguracjach - ze skrzypcami, saksofonem czy trąbką. Dodatkowo zaprezentowane zostaną ciekawostki o kompozytorach wykonywanych utworów oraz okolicznościach ich powstania.
Organizatorzy zadbali, by muzykę można było nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć. - Przy ołtarzu ustawiliśmy ekran, dzięki któremu publiczność będzie miała możliwość śledzenia występu artystów - zachęca A. Sadowski.
- Powrót do tradycji koncertów organowych w parafii św. Jerzego w Sopocie, pozytywnie przyjęty przez licznie zgromadzoną na zeszłorocznych koncertach publiczność, daje nadzieję na to, że Sopockie Wieczory Organowe znajdą stałe miejsce w panoramie kulturalnej Sopotu i będą wyczekiwane przez publiczność każdego roku - podkreśla A. Sadowski.
Organizatorem cyklu koncertów jest Stowarzyszenie "Promień Sztuki", którego celem jest promowanie muzyki organowej, popularyzowanie i wspieranie działalności kulturalnej oraz twórczości artystycznej, a także promowanie polskiej i światowej kultury oraz sztuki w kraju i za granicą.