św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

- Podjęta przed rokiem rozbudowa ośrodka w Warzenku pozwala uruchomić nowe funkcje i sposoby wykorzystywania tego miejsca, zwłaszcza na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas.
Chociaż od rozpoczęcia budowy nowego obiektu nie minął jeszcze rok, gdańska Caritas przygotowuje się już do jego poświęcenia. Planowanej na 15 maja uroczystości przewodniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź.
- Wakacje spędzone tutaj pojawiają się często we wspomnieniach tysięcy dorosłych już dzisiaj mieszkańców diecezji. Nadszedł jednak taki czas, że kolonijna funkcja już nie wystarcza - mówi ks. Janusz Steć.
Dyrektor przypomina, że w ciągu minionych lat, zarówno w czasie wakacji, jak i zimowych ferii, przyjeżdżały tu dzieci z uboższych rodzin. Funkcjonowanie ośrodka nie ograniczało się jednak tylko do organizowania wyjazdów kolonijnych. Odbywały się tu także szkolenia dla pracowników i wolontariuszy Caritas, miejsce to wybierali często również nauczyciele na tzw. zielone szkoły, a jako punkt wypadowy traktowały go też różne grupy odwiedzające Trójmiasto.Położone w bezpośredniej bliskości aglomeracji Warzenko dawało im bowiem możliwość swobodnego dojazdu w dowolne miejsce, a dodatkowym atutem było zapewne atrakcyjne usytuowanie ośrodka, cisza kaszubskiej wioski i niezwykle malownicze pejzaże okalającego Trójmiasto pojezierza.
Powstanie nowego budynku sprawi, że te walory staną się dostępne także dla osób niepełnosprawnych, które wymagają zupełnie innych standardów, niż te oferowane dotychczas przez ośrodek.
Nowy obiekt ma ponad 1300 m kw. Oferuje gościom 23 dwuosobowe pokoje z łazienkami, także przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, oraz liczącą 200 m kw. wielofunkcyjną salę. Jest tak zaprojektowany, że powinien spełnić oczekiwania osób korzystających z podobnych obiektów w Polsce i na świecie. Uniknięto między innymi barier architektonicznych, a na piętro oprócz przestronnej klatki schodowej można dostać się wygodną windą.
Rozbudowa ośrodka spowodowała także konieczność remontu pozostałych budynków. Dotychczasową jadalnię dostosowano do standardu nowej części, zmodernizowano też kotłownię, która obecnie zasilana jest gazem ziemnym. Ponadto Caritas zamierza przekształcić funkcjonującą w jednym z budynków salę w stałą kaplicę, wyremontować dachy i elewacje starych obiektów, na brzegu jeziora zbudować solidny pomost oraz bazę do przechowywania sprzętu wodnego.
Wiadomość o modernizacji ośrodka pocztą pantoflową dotarła do mieszkańców najbliższej okolicy. - Obecnie trwają prace wykończeniowe nowego obiektu. Mimo że dopiero od miesiąca mamy pozwolenie na jego użytkowanie, już zgłaszają się do nas rodziny, które chcą przeżywać tu różne uroczystości. W krótkim czasie zgłosiło się 14 rodzin pragnących świętować u nas I Komunię. Niektóre zarezerwowane terminy dotyczą już 2020 roku - mówi ksiądz dyrektor.
Więcej informacji w najnowszym, 18. numerze "Gościa Gdańskiego".


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00